zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Znečištěné ovzduší zabíjí v Íránu tisíce lidí

11.01.2007
Ovzduší
Znečištěné ovzduší zabíjí v Íránu tisíce lidí
Teherán - Téměř deset tisíc lidí zemřelo v minulém roce v Teheránu na nemoci související se znečištěným ovzduším. Příčinou smrti byl většinou srdeční infarkt, mozkové mrtvice a nemoci dýchacího ústrojí způsobené smogem. Uvedl to v místním tisku místostarosta města.

"Žít v íránském hlavním městě se podobá kolektivní sebevraždě," řekl Mohammad Hadí Hajdarzádeh. Kvalita ovzduší se neustále zhoršuje a jen v říjnu minulého roku zemřelo v Teheránu v důsledku jeho znečištění 3600 lidí, většina z nich na srdeční infarkt.

Zhoršující životní prostředí v íránském hlavním městě se stalo jedním z nejdiskutovanějších témat. Nebe nad metropolí je často zastřeno šedivým závojem, na jehož vzniku se podílí hustá doprava, používání zastaralých vozidel nesplňujících základní standardy i továrny v jižní části dvanáctimilionového města. Široké používání aut umožňuje mimo jiné levný benzín. Íránci ho denně spálí na 70 milionů litrů.

Největším zdrojem znečištění ovzduší jsou auta. Činitelé varují, že pokud bude jejich počet dále růst, bude se zhoršovat i životní prostředí. Řešit tento problém bude podle nich nutné skutečně revolučním způsobem.

www.ceskenoviny.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí