zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zakladatel Ekologické sekce Jaroslav Stoklasa zemřel

17.01.2007
Obecné
Zakladatel Ekologické sekce Jaroslav Stoklasa zemřel

S hlubokou lítostí jsme přijali zprávu, že v pátek 12. ledna 2007 zemřel ve věku nedožitých 81 let nestor české ochrany životního prostředí Ing. Jaroslav Stoklasa, CSc.

Jaroslav Stoklasa se narodil v roce 1926 v Hradci Králové. Vystudovaný ekonom začal v roce 1963 pracovat v tehdejší Československé akademii věd (ČSAV), kde později – v roce 1978 – spoluzakládal tzv. Ekologickou sekci Biologické společnosti ČSAV. Členové sekce byli v socialistickém Československu prvními, kdo začal hlasitě upozorňovat na neúnosné ekologické důsledky způsobu života a hospodaření tehdejší společnosti. Na začátku osmdesátých let pak Ekologická sekce připravila zprávu o stavu životního prostředí v ČSSR, která vzbudila obrovskou pozornost úřadů, ale také tehdejších, především zahraničních, médií a díky nim i veřejnosti.

V roce 1974 stál Jaroslav Stoklasa u založení filmového festivalu Ekofilm. „Mělo to obrovský význam. Filmy lidem ukazovaly, jak se problém ničení životního prostředí řeší ve světě. Ale hlavně se tam scházelo několik set lidí, kteří o to měli zájem, diskutovali a pak si půjčovali filmy a pořádali ve svých městech malé Ekofilmy,” řekl o festivalu Jaroslav Stoklasa v rozhovoru pro poslední loňské číslo časopisu Sedmá generace. Ekofilm se koná dodnes a Jaroslav Stoklasa nechyběl ani na jeho 32. ročníku v říjnu 2006 v Českém Krumlově.

Po listopadu 1989 byl Jaroslav Stoklasa blízkým spolupracovníkem Bedřicha Moldana a Josefa Vavrouška, kteří tehdy od základů budovali nové Ministerstvo životního prostředí, resp. Federální výbor pro životní prostředí.

V roce 1990 obdržel čestnou Plaketu J. E. Purkyně od ČSAV a také Cenu ministra životního prostředí. Publikoval desítky odborných i vědecko-popularizačních prací.

Poslední rozloučení s Jaroslavem Stoklasou se koná v úterý 23. ledna 2007 ve 14:00 ve velké obřadní síni krematoria v Praze-Strašnicích.

Další informace:

http://www.sedmagenerace.cz/index.php?art=clanek&id=269 – rozhovor pro Sedmou generaci č. 6/2006
Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí