zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hradec: Blok elektrárny může zničit okolní lesy

18.01.2007
Les
Hradec: Blok elektrárny může zničit okolní lesy

Hradec Králové - Nový energetický blok, který hodlá vybudovat elektrárna v Opatovicích nad Labem, může podle vedení hradecké radnice přinést vážné problémy celému regionu.

Zátěž prokáže provoz

Proti stavbě dalšího kotle v zásadě nic nemáme. Pokud elektrárna do záměru zapracuje všechny naše připomínky, které se týkají imisních limitů. Ale musí také zaručit bezpečné ukládání popílku. V dobách sucha by mohl velmi vážně poškodit hradecké lesy, uvedla náměstkyně hradeckého primátora Pavla Finfrlová.

Podle vedoucího oddělení ochrany čistoty ovzduší hradecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Rostislava Jireše se start chystaného nového bloku elektrárny na ovzduší ve městě určitě podepíše. äMíru vlivu ale prokáže až fyzické měření za provozu,ô uvedl. Dodal však, že případné překročení limitního množství prachu, k němuž Hradci už moc nechybí, by pro město znamenalo řadu problémů a nutnost přijmout opatření.

Kromě častějšího zametání ulic by šlo například o vymístění dopravy z města.

Opatovická elektrárna považuje chystanou výstavbu bloku za krok správným směrem. äHodláme vybudovat energetický blok, který by byl schopen spalovat i biomasu. Má navíc umožnit zásadní rekonstrukci kotelny, aby splňovala ekologické limity platné od roku 2016, bez výpadků dodávek elektrické energie. To je předpokladem pro cenově přijatelné dodávky tepla v rámci regionu i po roce 2016,ô tvrdí Pavel Hypius z International Power Opatovice.

Podle něj lze předpokládat, že oprávněné připomínky budou zohledněny ve stanovisku ministerstva životního prostředí. äMůžeme potvrdit, že jak aromatické uhlovodíky, tak arzen jsou v dokumentaci řešeny,ô dodal.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí