zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V lesích ubylo srnčí a černé zvěře

21.01.2007
Les
V lesích ubylo srnčí a černé zvěře

Myslivce nejvíce potěšil kapitální muflon, ohodnocený zlatou medailí

Loňská dlouhá zima s přemírou sněhu výrazně negativně ovlivnila stavy zvěře v lesích Karlovarského kraje.

Hlavní lovecká sezóna, která skončila 15. ledna, zaznamenala především úbytek srnčí a černé zvěře, která byla minulou krutou zimou nejvíc zasažena.Nejinak tomu je ve významné honitbě Karlovarského kraje v Lesním závodě Kladská LČR, který myslivecky hospodaří na ploše 18 500 hektarů.

"Loni jsme našli 136 kusů uhynulé zvěře. Plán lovu jsme měli 1100 kusů jelení, sičí, dančí, mufloní, srnčí a černé zvěře. Ulovili jsme pouze 860 kusů," řekl Právu vrchní lovčí z Kladské Tomáš Janda.

Proti minulé zimě, kdy na Kladské ležel sníh až do výšky 160 centimetrů, byla právě uplynulá lovecká sezóna velmi netradiční. Sníh pro změnu zcela chyběl. "To mělo za následek, že zvěř byla rozptýlena po celé ploše a o to hůř se lovila," vysvětlil Tomáš Janda.

Nejezdí jen zahraniční lovci

Během 210 trofejových lovů v uplynulé sezóně v honitbě Lesního závodu na Kladské se podařilo ulovit kapitálního muflona, ohodnoceného zlatou medailí za zisk více než 220 bodů. Zlatou medaili si vysloužila také jedna trofej jelena siky.

"Pro nás je potěšující zjištění, že k nám nejezdí už jen zahraniční lovci. Teď je to tak padesát na padesát procent. Pokud jde o cizince, jsou to hlavně Němci, pak Švýcaři, Rakušané, Italové a byl tu i lovec ze Švédska," vypočítává vrchní lovčí z Kladské, která nabízí pobyt ve stylovém loveckém zámečku..

Mají starost o lesní porost

Lesní závod Kladská si je plně vědom významu zalesněné plochy, které se věnuje. Leží v Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.

"Máme rovněž uprostřed lázeňského trojúhelníku nezastupitelnou vodohospodářskou roli. Proto péči o zvěř spojujeme s velkou starostlivostí o les.

Snažíme se, abychom omezily ztráty na lesních porostech, které způsobuje především sičí zvěř, jejíž stavy cílevědomě snižujeme. Je tomu tak proto, že tato zvěř není u nás původní. Zaměřujeme se v posledních letech především na jelení, srnčí a černou zvěř," uzavřel Janda.


Zdroj: Silvarium
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí