zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Plynový autobus TEDOM Kronos na Semilsku

24.01.2007
Obecné
Plynový autobus TEDOM Kronos na Semilsku

Dva nové, ekologické autobusy jezdí od tohoto týdne na Semilsku. Podle ředitele ČSAD Semily Tomáše Roubička tak firma vychází vstříc novým požadavkům na kvalitní příměstskou dopravu.

„Autobusy jezdí na stlačený zemní plyn a ve dvoudveřovém provedení jsou první tohoto typu v Libereckém kraji. Skříň vozu je možné naklápět, nástupní výška pro cestující tak může být jen pouhých deset centimetrů nad terénem.

 Ekologické autobusy jsou české výroby, jejich cena je zhruba dvojnásobná než klasických autobusů jezdících na naftu. Semilské ČSAD na jejich nákup částečně čerpalo státní dotaci, která je na ekologickou dopravu poskytována.

Oba již jezdí, s jedním se setkávají cestující na lince mezi Semily a Lomnicí nad Popelkou, druhý jezdí na Jilemnicku. „Zatím bohužel nemáme k dispozici plnící linku, autobusy proto musí pravidelně zajíždět do Liberce, kde jezdí podobné typy autobusů ve veřejné městské dopravě.Provoz autobusů na zemní plyn je výrazně ekonomičtější. Právě ekonomická stránka a ekologie na nich zaujaly starostu Semil p. Farského, který by je rád viděl co nejdříve v ulicích města.

Autobus TEDOM KRONOS

TEDOM 123 G je novým typem městského nízkopodlažního autobusu, který splňuje všechny nároky kladené na komfortní dopravní prostředek. Hnací soustrojí tohoto vozu tvoří nově vyvinutý plynový spalovací motor, který splňuje normu EURO 4.
Alternativně je pod typovým označením TEDOM 123 D nabízena i verze s dieselovým motorem se stejnými výkonovými parametry.
Vedle typu 123 (3-dveřový) je připraven i typ 122 (2-dveřový) pro příměstský provoz.

 

OBSADITELNOST:

  • celkem 88 - 100
  • sedící   29 4
  • stojící   55 - 67

VNĚJŠÍ ROZMĚRY (mm)

  • délka    11 990
  • šířka       2 550
  • výška      3 340 CNG   (3 036 D)
  • rozvor      6020
  • výška podlahy od vozovky 260 - 350 (kneeling)

MINIMÁLNÍ POLOMĚR ZATÁČENÍ:   9,6 m

MAXIMÁLNÍ RYCHLOST:          70 - 90  km/hod

ZDROJ: www.tedom.cz,

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí