zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Centrum pro podporu občanů sdružení Arnika poskytlo v roce 2006 přes 500 konzultací

24.01.2007
Obecné
Centrum pro podporu občanů sdružení Arnika poskytlo v roce 2006 přes 500 konzultací

PRAHA – Centrum pro podporu občanů sdružení Arnika pomáhalo po celý rok 2006 chránit právo na zdravé životní prostředí. Poskytlo za tu dobu více než pět stovek bezplatných konzultací jednotlivcům, občanským sdružením i obcím. Centrum se zabývalo celkem 142 případy ohrožení přírody nebo lidského zdraví. V řadě sporů s úřady nebo investory občané zvítězili – podařilo se tak například zachránit stovky stromů před pokácením, zamezit výstavbě šrotiště německých autovraků na břehu Labe či zachránit Čečelické jezero s populacemi vzácné sladkovodní medúzky. V Praze Centrum intenzivně spolupracovalo s dalšími neziskovými organizacemi v kauze výstavby mrakodrapů na Pankrácké pláni a pomáhalo také obyvatelům Úval u Prahy bránit se proti dalšímu rozšiřování protiprávně postavené lisovny ESSA CZECH.

V roce 2006 pomohlo Centrum založit 12 nových občanských sdružení, řadě lidí zprostředkovalo také zastoupení v soudních procesech. Čtyři krajské pobočky Centra pro podporu občanů poskytly za rok 2006 celkem 543 bezplatných konzultací především v oblastech odpadového hospodářství, kácení stromů, práva na informace, soustavy Natura 2000 a znečištění ovzduší. Centrum občanům pomáhalo také s účastí ve správních řízeních a procesech hodnocení vlivů na životní prostředí.

„Specifikem České republiky je velký legislativní zmatek. Zákony se mění každou chvíli a běžný občan nemá šanci se v nich zorientovat. Navíc – ačkoliv zákony jsou převážně kvalitní, samotné státní úřady je porušují,“ vysvětluje právník Centra pro podporu občanů Lukáš Matějka. „Lidé často potřebují pomoc ve velmi složitých kauzách, správních procesech nebo i u soudů. Nabízíme navíc pomoc s vydáváním informačních materiálů, pořádáním veřejných debat, plánováním dlouhodobých kampaní nebo s medializací. Jiné organizace v regionech takovou podporu neposkytují.“

Podle vedoucího Centra pro podporu občanů Martina Skalského není právní situace v České republice uspokojivá. „Setkali jsme se s desítkami případů, kdy úředníci porušují legislativu a nezákonně omezují právo na informace. Často je snahou politiků i úředníků zbavit se veřejnosti, místo aby vítali zájem lidí o životní prostředí a účast na rozhodování. Lidé se pak mnohdy o chystaných stavbách či koncepcích dozvídají příliš pozdě na to, aby je mohli ovlivnit. Malé obce bývají mnohdy obětí úřední mašinérie i strategických zájmů krajů či velkých korporací,“ rekapituluje Martin Skalský. Podle něj státní úřady ČR v řadě bodů porušují mezinárodní Aarhuskou úmluvu, která garantuje právo na informace, právo na účast veřejnosti v rozhodování a právo na řešení sporů před nezávislými soudy.

„Na druhou stranu je dobrou zprávou, že lidé nejsou apatičtí a navzdory obtížnostem jim není lhostejné prostředí, v němž žijí. V množství konkrétních kauz jsme byli úspěšní a podařilo se nám pomoci lidem ochránit veřejné zájmy proti lhostejnosti politiků, úřednickým nezákonnostem či bezohlednosti investorů,“ dodal Skalský

Podrobnější informace o činnosti Centra pro podporu občanů je možné najít na internetu: cepo.arnika.orgpomahame.shtml

Činnost krajských poradenských kanceláří Centra pro podporu občanů podpořila v roce 2006 Evropská unie z prostředků programu Transition Facility, prostřednictvím Nadace pro rozvoj občanské společnosti, a Síť ekologických poraden (STEP).

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí