zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda vyhlásila stav nouze v lesích v pěti krajích

25.01.2007
Les
Vláda vyhlásila stav nouze v lesích v pěti krajích

Stav nouze, který má mimo jiné umožnit rychleji zpracovat dřevo spadané po vichřici potrvá do 5.února.

Praha 24. ledna

Vládavyhlásila kvůli kalamitě v lesích nouzový stav v pěti nejvíce postižených krajích a vybraných okresech. Jde o Vysočinu, Karlovarský kraj, Plzeňský kraj, Jihočeský kraj a Liberecký kraj a osm dalších okresů. Stav nouze, který by měl mimo jiné umožnit rychleji zpracovat dřevo spadané po vichřici, potrvá od 25. ledna 5:00 do 5. února 24:00, uvedl na tiskové konferenci po jednání kabinetu ministr zemědělství Petr Gandalovič.

V rámci nouzového stavu bude zakázán vstup do lesů, kde je krizový stav, uvedl Gandalovič. Vzhledem k přívalům sněhu hrozí podle něj zlomení poškozených stromů a ohrožení lidského zdraví. Při MZe vznikne krizový štáb, který bude koordinovat práce na likvidaci kalamity. Vyhlášení nouzového stavu podle ministra umožní efektivněji zadávat práce na likvidaci polomů.
Státní podnik Lesy České republiky (LČR), jehož lesy kalamita zasáhla nejvíce, nyní připravuje právní analýzu rozhodnutí vlády. "Na základě této analýzy rozhodneme, jaká všechna opatření LČR v rámci nouzového stavu přijmou," řekl ČTK mluvčí LČR Tomáš Vyšohlíd.

Podle posledních údajů vichřice z konce minulého týdne porazila v lesích spravovaných LČR zhruba 4,5 milionu metrů krychlových dřeva, což jsou asi dvě třetiny ročních těžeb podniku. Z hlediska LČR to bude podle Gandaloviče znamenat horší ekonomický výnos, protože dřevo se bude těžit s vyššími náklady a utržená cena bude zřejmě nižší.

Pro Lesy ČR je podle generálního ředitele Františka Koníčka rychlost zpracování kalamity zásadní. A to nejen z pohledu prodejních cen dřeva, jehož kvalita bude při delším ležení v lese klesat, ale i proto, aby bylo dost těžebních kapacit. Těžební firmy totiž mohou odlákat zakázky sousedních zemí, kde vichr také lesy zle poškodil.
Majitelé soukromých a obecních lesů dříve odhadli, že čtvrteční a páteční vichřice poškodila v jejich porostech až tři miliony metrů krychlových dřeva. Ročně ve svých lesích vytěží asi 6,5 milionu metrů krychlových.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí