zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zákulisní jednání mohou pohnout světem

29.01.2007
Ovzduší
Zákulisní jednání mohou pohnout světem
Světové ekonomické fórum se již naplno rozeběhlo. Včera se konalo celkem 67 seminářů, kde se účastníci vyjadřovali k opravdu širokému spektru problémů.
Od témat "Jak vysoko půjdou platy ředitelů" nebo "Cena demografických trendů v Číně" (o stárnutí čínské populace) přes politické otázky, jako je další vývoj v Iráku, vztahy mezi Palestinou a Izraelem až k vyloženě ekonomickým záležitostem jako "Jak zabezpečit další růst Evropy" nebo "Noví obchodní giganti v Asii" či "Kdo ovládne internet". Mluvilo se také o klimatu. Ne sice o nynějších záplavách sněhu v Evropě, ale o celkovém globálním oteplování.
Zástupci rozvojových zemí přitom v Davosu hájili názor, že se nemohou připojit k takzvaným kjótským dohodám o snížení emisí škodlivých plynů do atmosféry. "Amerika, Evropa a země OECD v minulých 30 letech pouštěly do ovzduší mnohem více skleníkových plynů než my," vysvětlil pro agenturu Bloomberg postoj své země Rahul Bajaj, šéf druhého největšího výrobce motocyklů v Indii Bajaj Auto.
Právě Indie a také Čína se však díky svému prudkému růstu stanou brzy podle prognóz odborníků největšími znečišťovateli ovzduší na naší planetě. Například v Číně se nyní otevírá jedna uhelná elektrárna denně.
Jeden ze seminářů nazvaný "Dialog v temnotě" se včera dokonce odehrával celý v absolutní tmě. Jeho organizátoři přitom chtěli účastníky přesvědčit o tom, že pokud je vizuální komunikace potlačena, lidé se chovají, reagují a hlavně komunikují jinak.
Výsledkem desítek různých seminářů v Davosu většinou nebývají oznámení, která by druhý den zaplnila titulky novin. Podle zakladatele fóra Klause Schwaba lze za výjimku považovat rok 1972, kdy právě v Davosu skupina ekonomů a vědců zveřejnila svou studii "Limity růstu", která varovala, že další ekonomický růst světa škodí životnímu prostředí a povede k vyčerpání většiny přírodních zdrojů.
Přesto ale Davos někdy hýbne světem. Fórum je totiž někdy příležitostí k tomu, aby se v zákulisí mohli setkat partneři, kteří by si jinak nikdy nesedli k jednomu stolu nebo by k tomu neměli příležitost.Tak tomu bylo třeba v roce 1994, kdy se v Davosu sešli izraelský premiér Šimon Peres a palestinský předák Jásir Arafát, aby zde přes noc v ústraní dosáhli pokroku ve svých mírových úsilích.
V roce 1990 se zde, pár měsíců po pádu berlínské zdi, sešli vůdci východního a západního Německa a odstartovali tak proces sjednocování Německa. Podobně Davos v roce 1988 možná pomohl zabránit válce, když dal příležitost k setkání představitelům Řecka a Turecka a pomohl tak při řešení jejich sporu o několik ostrůvků ve Středozemním moři.
I letos by Davos mohl přinést podobný průlom. Mluví se o tom, že právě zde by mohlo být dosaženo pokroku ve sporu mezi USA a Evropou ohledně podpory zemědělců, který blokuje další jednání o globálním obchodě.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí