zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ornitologové vyhlásili ptákem roku 2007 slavíka obecného

30.01.2007
Příroda
Ornitologové vyhlásili ptákem roku 2007 slavíka obecného
Ptákem roku 2007 dnes vyhlásila Česká ornitologická společnost slavíka obecného. Ačkoliv často žije v blízkosti lidských obydlí, jeho zpěv ani podobu už široká veřejnost prakticky nezná.

Ornitologové se i takto snaží zvýšit zájem veřejnosti o tento ptačí druh a ptactvo vůbec, řekl dnes na setkání s novináři Lukáš Viktora z České společnosti ornitologické. Ptáka roku vyhlašuje ornitologická společnost od roku 1992.
Slavík obecný je symbolem krásného zpěvu a námětem pro umělce nejrůznějších žánrů, díky skrytému způsobu života a nenápadným barvám však uniká pozornosti. Můžeme se s ním setkat v parcích, velkých zahradách i chatových koloniích, ale právě tam mu díky redukci biotopu - keřového patra - hrozí největší nebezpečí, vysvětlil Viktora.
Kampaň budou od konce dubna do poloviny května provázet noci slavíků. Jedná se o vycházky se zkušenými průvodci, zaměřené na poslech slavičího zpěvu v době, kdy je slyšet nejlépe - ve večerních a nočních hodinách. Zpěv je za příznivých podmínek možné zaslechnout i na kilometrovou vzdálenost.
V roce 2006 byl ptákem roku vyhlášen orel mořský, v předchozích letech pak třeba skřivan polní, rorýs obecný či vrabec domácí.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí