zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Studie: kvůli oteplování hrozí 600 milionům lidí hladomor

01.02.2007
Ovzduší
Studie: kvůli oteplování hrozí 600 milionům lidí hladomor
Dalších 200 až 600 milionů lidí postihne v příštích 70 letech hladomor, pokud teploty ovzduší budou stoupat současným tempem. Uvádí se to v návrhu nové zprávy Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC), která má být zveřejněna v dubnu. Tající ledovce podle zprávy rovněž natolik zvýší hladiny oceánů, že bude do roku 2080 zaplaveno dalších sedm milionů domovů v pobřežních oblastech.
Do konce století údajně teploty na Zemi vzrostou o dva až tři stupně Celsia, což přinese nedostatek vody pro 1,1 až 3,2 miliardy obyvatel naší planety. S kritickým nedostatkem vody se budou potýkat Austrálie, Čína, ale také části Evropy a Spojených států.
"Každý region planety bude postižen," uvedl australský expert Graeme Pearman, který se na návrhu zprávy podílel. "Nejhůře na tom bude Afrika a chudé země jako Bangladéš, které jsou nejméně schopné vypořádávat se s devastací pobřeží a s vlnami sucha," podotkl Pearman.
Již v pátek má IPCC publikovat první zprávu o globálním oteplování, která bude předpovídat zvýšení teplot ovzduší do roku 2100 o dva až 4,5 stupně Celsia oproti hodnotám naměřeným před průmyslovou revolucí.
Zatímco páteční zpráva bude shrnovat vědecké údaje dokazující klimatické změny a podíl lidské společnosti na nich, dubnová zpráva, která bude zveřejněna v Bruselu a z níž včera otiskl úryvky australský deník The Age, vypočte podrobně následky globálního oteplování a možnosti, jak se na ně adaptovat.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí