zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Martin Bursík se zúčastní zasedání ministrů životního prostředí celého světa

01.02.2007
Obecné
Martin Bursík se zúčastní zasedání ministrů životního prostředí celého světa

Místopředseda vlády a ministr životního prostředí Martin Bursík se v čele české delegace zúčastní 24. zasedání Řídicí rady Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) a 8. Globálního fóra ministrů životního prostředí, které proběhne od 5. do 9. února 2007 v Nairobi.

Ministr Bursík bude s kolegy z celého světa jednat o vlivu globalizace na životní prostředí, na energetické a materiálové zdroje a ekosystém planety. Na zasedání se také bude diskutovat návrh na přeměnu UNEP ve specializovanou Organizaci OSN pro životní prostředí (UNEO) [1]. Česká republika tento záměr podporuje.

Velká pozornost bude věnována otázce nakládání s nebezpečnými chemickými látkami, především rtuti, kadmia a olova, které ohrožují zdraví lidí a v rozvojových zemích jsou velkým problémem. Na zasedání bude poprvé posuzována implementace Strategického přístupu k mezinárodnímu nakládání s chemickými látkami, schváleného v únoru 2006. Česká republika na podporu plnění Strategického přístupu uspořádala v listopadu 2006 v Praze mezinárodní sympozium o nezákonné mezinárodní přepravě nebezpečných látek. Na zasedání v Nairobi seznámí účastníky s výsledky tohoto sympózia.

V roce 2009, kdy se bude konat příští zasedání Řídící rady Programu OSN pro životní prostředí, bude Česká republika předsednickou zemí Evropské unie. Letos bude proto naše delegace v Nairobi úzce spolupracovat s německým předsednictvím EU.

Před zasedáním UNEP proběhne dvoudenní setkání Fóra občanské společnosti (3. – 4. února 2007), kde se sejdou zástupci národních i celosvětových nevládních organizací [2].

Další informace:

http://www.unep.org

http://www.unep.org/gc/gc24

Poznámky:

[1] Specializovaná Organizace OSN pro životní prostředí (UNEO) by musela být vybavena dostatečně silným mandátem k prosazování environmentální dimenze udržitelného rozvoje v rámci systému OSN, a také odpovídajícími finančními zdroji pro své aktivity. ČR podporuje tento záměr s tím, že je však nezbytné mj. jasně vymezit působnost nové organizace a vytvořit přehledný a účinný systém financování jejích aktivit.

Značná pozornost bude věnována diskusi o zvýšení efektivnosti systému OSN. Vyspělé státy mohou využít svého vědeckého potenciálu, svých monitorovacích systémů, finančních zdrojů a dalších nástrojů v pomoci státům, zvláště rozvojovým, které zatím nejsou schopny plnit své mezinárodní závazky.

[2] Fórum umožňuje nevládním a občanským organizacím jednat s vládami o záležitostech agendy Řídicí rady Programu OSN pro životní prostředí a Globálního fóra ministrů životního prostředí.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí