zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Teplo z kanálu

02.02.2007
Voda
Energie
Teplo z kanálu
Vídeň zkouší k výrobě energie využívat odpadních vod v městských kanálech.

Každý, kdo někdy v zimě viděl, jak stoupá pára z kanálu, ví, že v podzemí se nachází energetický poklad, prohlásila radní města Vídně pro životní prostředí Ulli Simová při zahájení provozu unikátního projektu Teplo z kanálu.

Zařízení, které využívá rozdílu v teplotě odpadové vody v kanále a vzduchu, zásobuje ve zkušebním provozu v zimě teplem jednu ze stanic vídeňské správy kanalizace, zatímco v létě dodává chlad a po celý rok teplou vodou. Stanice, ve které pracuje 160 lidí, má užitkovou plochu 4900 metrů čtverečních. V porovnání s konvenčním olejovým vytápěním stejného prostoru lze snížit emise o 80 %; to ročně představuje 47 tun oxidu uhličitého.

Jak to funguje? Odpadové vody ve vídeňské kanalizaci, která měří 2300 kilometrů, mají průměrnou teplotu 16 stupňů Celsia. Ani v zimě jejich teplota neklesá pod 12 stupňů, což je způsobeno teplou odpadovou vodou ze sprch a myček. Do 30 metrů kanálu byl v pobočce správy kanalizace nainstalován tepelný výměník a tepelná pumpa využívá rozdílu v teplotě mezi odpadovou vodou a vzduchem. V průměru tak kanál produkuje 190 kWh tepelného a 150 kWh chladícího výkonu.

Do roku 2008 bude provoz zařízení detailně monitorován ve spolupráci s vídeňskou Technickou univerzitou. Vídeňský magistrát zároveň vypracuje katastr kanalizace a zjistí, na kterých místech lze z technického i ekonomického hlediska podobná zařízení nainstalovat. K provozu podobných zařízení je totiž nutná rychlost průtoku vody 90 litrů za sekundu.

Rakouská metropole se již několik let snaží kombinovat různé obnovitelné energetické zdroje - solární, větrnou i vodní energii. Loni v říjnu byl ve Vídni zahájen provoz v největší elektrárně na lesní biomasu na světě.

Pražský radní pro životní prostředí Petr Štěpánek Ekonomu řekl, že vídeňský experiment považuje za zajímavý podnět. Zadal ho již oddělení, které se zabývá energetikou.

Pražská vodohospodářská společnost (PVS) sdělila, že o vídeňském projektu ví. Případné vyzkoušení stejné technologie v hlavním městě České republiky je prý zatím ve stadiu předběžných úvah.

AUTOR: Radan Dolejš
AUTOR: Karel Ježek
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí