zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nebezpečná skládka se rozšiřovat nebude

08.02.2007
Odpady
Nebezpečná skládka se rozšiřovat nebude

Brno - Ministerstvo životního prostředí souhlasí s tím, aby se skládka nebezpečného odpadu v Pozďátkách na Vysočině, ze které už roky vytéká kyselina sírová, opravila a rekonstruovala, nechce ji ale dál rozšiřovat.

Na skládce, která je už deset let v havarijním stavu a byla postavena za třicet pět milionů korun, je nyní uloženo kolem 30 tisíc tun odpadu a uniká z ní kyselina sírová a těžké kovy.

Obecní úřad Slavíčky, několik občanských sdružení nebo třeba organizace Junák požadovaly okamžité uzavření skládky a její sanaci.

Boj o další odpady

Pražská firma Logika, jež má společníky v Lucembursku, chtěla na místě dosavadní skládky vybudovat novou, o kapacitě 360 000 metrů krychlových, a také zpracovatelský závod. Ročně jím mělo projít na 17 500 tun odpadů.

Ministerstvo životního prostředí nyní vydalo souhlasné stanovisko s opravou a rekonstrukcí nebezpečné skládky, ale nesouhlasí s dalším rozšířením skládky a výstavbou dalších zařízení na odstraňování odpadu.

"Výstavbu technologického střediska na likvidaci odpadů neumožňuje územní plán obce Slavíčky a koncepce odpadového hospodářství kraje Vysočina," je napsáno ve stanovisku ministerstva životního prostředí.

Právě tuto variantu, ve které se nepočítá s výstavbou recyklačního závodu a rozšířením skládky, považovala firma Logika ze nevýhodnou, i když je nejlepší pro ochranu životního prostředí.

Původně měl skládku nákladem zhruba 80 milionů korun zlikvidovat stát, ale správce konkurzní podstaty ji v roce 2002 prodal zahraniční společnosti.

Hledají se stovky milionů

Jenom sledování skládky a sanace dešťových vod zamořených kyselinou sírovou si už přitom vyžádala desítky milionů korun.

Náklady na zabezpečení skládky se odhadují na čtvrt miliardy korun.

Nyní už funguje pracovní skupina, která má zjistit, zda se dají sehnat peníze ve výši čtvrt miliardy korun ze státních a evropských fondů na likvidaci nebezpečné ekologické situace na skládce.

http://aktualne.centrum.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí