zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vyteklá nafta zatím úhyn ryb nezpůsobila

08.02.2007
Havárie
Vyteklá nafta zatím úhyn ryb nezpůsobila
Trutnov - Za zřejmě největší ekologickou havárii v Čechách za posledních pět let označují odborníci únik 51 tisíc litrů nafty z depa.

Nafta se dostala do říčního břehu kvůli prasklému přečerpávacímu potrubí v železničním depu. Část vytekla přímo do Úpy. Přesto paradoxně nezpůsobila žádný úhyn ryb. "Díky včasnému zásahu hasičů a rychlé práci firmy Dekonta se povedlo zabránit velkému úniku. Podle mého hrubého odhadu se dostalo do vody jen padesát litrů nafty. K žádné významné změně ekosystému v řece nedošlo," pronesl Tomáš Čížek, vedoucí oddělení ochrany přírody a vodního hospodářství v Trutnově.
V první fázi se čerpala nafta i s ropou ze záchytného příkopu. "Odseparovat se odhadem mohlo tak dvacet kubíků, vytěžená zemina se vozila do žacléřského Gemecu," řekl Čížek. "Při předchozích haváriích vyteklo sice výrazně menší množství látky, ale rovnou do řeky. To se nyní naštěstí nestalo," uvedl. Přesto sanace bude stát miliony korun a potrvá několik měsíců. "Odhaduji to na půl roku," dodal Čížek.

Zdroj: Krkonošský deník
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí