zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČIŽP v Olomouci uložila v r. 2006 pokutu ve výši 100.000,- Kč dopravci za nezabezpečení přepravy nebezpečných odpadů

13.02.2007
Odpady
ČIŽP v Olomouci uložila v r. 2006 pokutu ve výši 100.000,- Kč dopravci za nezabezpečení přepravy nebezpečných odpadů

Při dopravě nebezpečených odpadů, kterou svými vozidly provádělo občanské sdružení MARAJO z.s.ch., došlo v obci Ptení a na komunikaci v délce 3,1 km mezi obcemi Ptenský Dvorek a Suchdol na Prostějovsku k úniku těchto odpadů. Viníka zjistila Policie ČR. Aby nedošlo k ohrožení zdraví nezúčastněných osob, a také z důvodu velmi kluzkého povrchu vozovky, musela být předmětná komunikace uzavřena do doby než dojde k odstranění uniklých odpadů uzavřena a doprava odkloněna.

Okolnostmi případu se zabývala ČIŽP, která námitky dopravce, že tento zákonné povinnosti splnil a že k porušení stability nákladu muselo dojít až v průběhu samotné přepravy bez bezprostředního zavinění dopravce, neakceptovala. Podle zákona o odpadech ČIŽP uložila dopravci za nezabezpečení přepravy nebezpečných odpadů v souladu s požadavky stanovenými ve zvláštních právních předpisech pokutu 100.000,- Kč. Zvláštní právní předpisy (zákon o silničním provozu a zákon o silniční dopravě) v této souvislosti stanoví povinnost umístit a upevnit náklad na vozidle tak, aby mj. byla zajištěna stabilita a ovladatelnost vozidla a aby neohrožoval bezpečnost provozu na pozemní komunikaci, neznečišťoval nebo nepoškozoval pozemní komunikaci, jakož i povinnost použít pro přepravu pouze vozidla, která jsou k tomuto způsobilá.

Dopravce se sice proti uložení pokuty odvolal, ale správnost rozhodnutí potvrdil odvolací orgán, kterým je Ministerstvo životního prostředí.

Zdroj: ČIŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí