zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pražské služby budou zpracovávat zbytky jídel a prošlé potraviny

13.02.2007
Odpady
Pražské služby budou zpracovávat zbytky jídel a prošlé potraviny
Pražské služby budou zpracovávat zbytky jídel a prošlé potraviny
Společnost Pražské služby postaví nové zařízení na zpracování zbytků jídel, prošlých potravin a městské zeleně. V bioreaktoru bude vznikat plyn a jako vedlejší produkt teplo a hnojivo pro zemědělskou výboru. Bioplyn bude sloužit pro výrobu elektřiny, informovala firma na svých internetových stránkách.
Zařízení bude mít cílovou kapacitu zpracování až 16 000 tun biologicky rozložitelného komunálního odpadu za rok. Bude postaveno ve dvou etapách. Podle Pražského deníku přijde bioreaktor na 65 milionů korun a bude v areálu firmy ve Vysočanech. Výstavba začne podle deníku letos. V současnosti končí odpad z gastronomie ve spalovně. V bioreaktoru bude vznikat z jedné tuny těchto odpadků až 200 metrů krychlových plynu. Nové zařízení by mělo vyrobit ročně více než 2,9 gigawatthodiny elektřiny do distribuční sítě, což pokryje spotřebu zhruba 800 domácností, uvedla firma na internetových stránkách. Vznikne dále 4,2 GWh tepla, které bude firma využívat pro vlastní technologickou potřebu a v pražské teplovodní síti.
Do zařízení budou dodávány zbytky jídla, potravin s prošlou životností a zbytky z výroby polotovarů v nádobách a speciálních kontejnerech. Nádoby a kontejnery se po vyprázdnění umyjí a dezinfikují.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí