zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jihlavský magistrát žádá odstranění úniků formaldehydu z Kronospanu

15.02.2007
Ovzduší
Chemické látky
Jihlavský magistrát žádá odstranění úniků formaldehydu z Kronospanu

JIHLAVA - Ještě před pár lety uklidňovali zástupci Kronospanu obyvatele Jihlavy, že to, co stoupá z komína závodu, je „jenom pára“. Dnes firma plánuje instalaci filtru na odstranění prachových částic. Přiznala dokonce, že z výduchů podniku se do okolí šíří formaldehyd. Na popud jihlavského magistrátu nyní Kronospan konečně uvažuje o náhradě zastaralých lisů, které tuto rakovinotvornou látku produkují.

„První petice za omezení emisí nebezpečných látek z Kronospanu vznikla již v roce 2003. Ačkoliv si obyvatelé Jihlavy stále stěžují na zdravotní problémy, zdálo se, že to město ani kraj neslyší. Jsme rádi, že z posledních voleb vzešlo zastupitelstvo, jemuž nejsou zdraví lidí a čistota životního prostředí lhostejné,“ říká vedoucí jihlavské pobočky sdružení Arnika Jana Vitnerová. „Kdy a zda opravdu firma odstraní emise formaldehydu, zatím není jasné. Budeme ale prosazovat, aby to bylo co nejdříve. Na odprášení Kronospanu čekala Jihlava dlouhých pět let, což bylo naprosto neúnosné. Další hazardování se zdravím si nemůžeme dovolit,“ doplnila Vitnerová.

Podle údajů Integrovaného registru znečišťování vypouští Kronospan do ovzduší největší množství formaldehydu ze všech podniků v České republice. Jen za rok 2005 to bylo téměř 17 tun. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) zařadila formaldehyd mezi prokazatelně rakovinotvorné látky. Je-li v ovzduší, dráždí sliznice dýchacích cest a očí. Kronospan tuto látku používá jako součást pojiv při výrobě dřevotřískových desek. Odstranit obrovské úniky formaldehydu je možné buď náhradou pojiva obsahující formaldehyd za jiný, bezpečnější materiál, nebo změnou technologie lisování. Z dostupných informací vyplývá, že Kronospan zvolil druhou variantu a plánuje výměnu dvou starých lisů z osmdesátých let za nové.

http://www.arnika.org

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí