zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Úspory jsou hitem, zatím ale spotřeba energie stále roste.

16.02.2007
Energie
Úspory jsou hitem, zatím ale spotřeba energie stále roste.
Loni vzrostla spotřeba elektřiny v Česku na 59,35 TWh, porovnáním s rokem 2005 lze spočítat, že to bylo o 2,9 % víc. Vyrobilo se přitom 77,8 TWh, ale to je tzv. čistá výroba. K tomu se ještě vykazuje výroba hrubá, která zahrnuje i výrobní spotřebu elektřiny. Dovoz byl loni o 7,2 procenta nižší než rok předtím a činil 11,4 TWh. Proč dovážíme, když vyrábíme sami dost? Společným jmenovatelem je liberalizovaný trh s elektřinou, na kterém může nakupovat i prodávat každý obchodník s licencí. Dovozcem je v omezené míře i ČEZ.

Na dovoz mají vliv výpadky ve výrobě nebo v přenosové síti, kdy nás sousedé "zachraňují" před blackoutem. Někdy může být výhodné elektřinu raději dovézt než platit sankce za nesplnění smluvní dodávky.

Vývoz loni klesl o 3,5 procenta na 24 TWh, byla to ale skoro třetina vyrobené elektřiny. Vyváží hlavně ČEZ a podle ekologických kritiků by to neměl dělat, ale měl by méně vyrábět. Ekonomové namítají, že by stát dostal méně daní a dividend a řada lidí by ztratila zaměstnání.

A ceny? S těmi je to nejsložitější, jak ví každý čtenář faktur od distribuční společnosti, i když již třeba pochopil, co je to silová elektřina. Obchodník si musí navíc dobře spočítat, kolik nakoupí elektřiny zimní, letní, špičkové apod., také může nakupovat burzovní i mimoburzovní kontrakty pro budoucnost. Cena tedy není jen jedna, jiné už to ale nebude.

AUTOR: Milena Geussová
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí