zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Elektrárna Tisová bude spalovat šťovík

20.02.2007
Zemědělství
Energie
Elektrárna Tisová bude spalovat šťovík
Loňské zkoušky prokázaly, že současné zařízení elektrárny umožňuje spoluspalovat s uhlím také energetický šťovík. Na rozdíl od dosud užívané dřevní štěpky jde o cíleně pěstovanou biomasu, což představuje významný pokrok ve využívání obnovitelných zdrojů v Tisové.

Energetický šťovík nabídl vloni na zkoušku elektrárně Ing. Bohumil Šupka, majitel farmy Fybio – zemědělská výroba. Podle něj jde o jednu z mála možností, jak může rolník vylepšit své postavení na trhu. „Co se týče klasické zemědělské výroby, to už je dnes pouze předem prohraný boj s cenovým diktátem řetězců. Spolupráce s energetiky vypadá perspektivněji.“

Stávající systém dopravy paliva do topeniště sice není zcela upravený pro užití biomasy, přesto umožňuje využívat i rozumné množství šťovíku. Jednání s dřevařskými závody letos opět skončila úspěšně a dodávky štěpky jsou smluvně zajištěné.

„Paradoxně po orkánu mají dřevaři problémy a zatím dodávají jen na 70%. Určitě to ale doženou,“ dodává Milan Andrejkovič, zástupce ředitele Elektrárny Tisová pro výrobu.

Celkem by tak elektrárna měla spálit 35 tisíc tun biomasy, ze které vyrobí 27,5 GWh elektřiny.

V loňském – dosud nejúspěšnějším - roce spotřebovaly kotle elektrárny 32,5 tisíc tun biomasy a díky tomu dodaly generátory do sítě 26 GWh „zelené“ elektřiny.

Skupina ČEZ celkem v roce 2006 zvýšila výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů o 19,2 % oproti roku 2005. Podíl Skupiny ČEZ na výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů v ČR se zvýšil z 56 % v roce 2005 na téměř 58 % v roce 2006. Zásluha biomasy na tomto nárůstu byla značná, výroba z ní se oproti předloňsku loni téměř zdvojnásobila ze 115 na 224 GWh.

http://www.regionplzen.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí