zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Elektřina bude chybět

21.02.2007
Energie
Elektřina bude chybět
"Kdybych byl car, tak bych stavěl jaderné elektrárny," prohlásil na Žofínském fóru ministr obchodu a průmyslu Martin Říman, "ale jsem jen úd koaliční vlády, tak stavět nebudeme," dodal s odkazem na vládní programové prohlášení. Do něj prosadila Strana zelených slib, že vláda nebude plánovat a podporovat výstavbu nových bloků atomových elektráren.

Bez nich bude totiž podle údajů jeho úřadu v Česku po roce 2009 či 2012 nedostatek elektřiny, i když v současnosti země proud ještě vyváží.

Říman je ale velmi skeptický k možnosti šetření s energiemi: "Šetřit elektřinou má samozřejmě svůj smysl, ale nečekejme, že je možné ušetřit tolik, abychom nemuseli rekonstruovat staré a stavět nové zdroje." Jen chatrnou nadějí je podle něj i biomasa: "I kdybychom veškeré lesy, pole i parky použili na pěstování energetických bylin a dřevin, jejich spalováním dostaneme jen 20 % té, která se dosud produkuje z primárních zdrojů, jako je uhlí či ropa. Vyjasnit budoucnost české energetiky by měla nezávislá komise. Jejím šéfem se stane předseda Akademie věd Václav Pačes, členy navrhnou politické strany a jejím úkolem bude posouzení dlouhodobých energetických potřeb Česka.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí