zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zavedení mýtného nyní plánuje i Stockholm

21.02.2007
Obecné
Zavedení mýtného nyní plánuje i Stockholm
Zpoplatnit vjezd do centra se chystá v blízké době i švédská metropole. Tamní vláda doufá, že tak omezí automobilový provoz a sníží hladinu znečištění.
Švédové mohli pokukovat po zkušenostech v sousedním Norsku. V Oslu funguje zpoplatnění vjezdu do centra od 90. let. O stejném kroku uvažují také pražští radní.
Naopak drtivou většinou odmítli předloni mýtné po londýnském vzoru občané skotského Edinburghu. Poměr odpůrců a zastánců byl 3:1.
Ve Skandinávii má nicméně nápad větší podporu. Pokud švédský parlament návrh schválí, opatření bude platit už od letošního července. Předpokládá se přijetí: v nezávazném referendu už návrh podpořilo 53 procent Švédů.
"Definitivní verze zákona by měla být předložena zákonodárcům do konce dubna," citovala agentura AFP mluvčího ministerstva pro infrastrukturu Elina Lagercrantza.
Stockholm už si poplatky vyzkoušel "nanečisto" v první polovině loňského roku.
Zkušební provoz byl úspěšný. Namísto očekávaných 15 procent ubylo dokonce 25 procent aut v centru. Jedinou vadou na kráse se tak ukázala vybraná částka, z mýtného se vybralo méně, než se čekalo.
Podobně jako v Londýně jsou zvýhodněny elektromobily a vozidla s hybridním pohonem. Na poplatek nemusí myslet ani taxikáři, řidiči autobusů či zahraniční turisté. Podle deníku Scvenska Dagbladet se při pokusném provozu vyhnul poplatku přibližně každý třetí automobil.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí