zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Soud okleštil vyhlášku

22.02.2007
Odpady
Soud okleštil vyhlášku

Ostrov - Tři sporné body ostrovské vyhlášky o nakládání s odpadem zrušil Ústavní soud České republiky. Rozhodnutím vyšel vstříc ministerstvu vnitra, které poukazovalo na to, že tyto body jsou už obsažené v jiných zákonem. Ty jsou pak vyhlášce nadřazené.

"Důležité je, že se rozhodnutí soudu nijak Ostrovanů nedotkne. Systém naštěstí běží tak, jak jsou na něj obyvatelé města zvyklí," oddechl si starosta města Jan Bureš. A koho se tedy změny ve vyhlášce dotknou?

Prakticky nikoho. Například zákaz, který ve znění vyhlášky znemožňoval podnikatelům ukládat odpad z jejich činnosti do nádob na separovaný a komunální odpad a do odpadkových košů , to už řeší zákon o odpadech. Zákaz ukládání odpadu mimosběrné nádoby nebo místa ve sběrném dvoře, který Ústavní soud rovněž zrušil, je součástí přestupkového zákona.

Třetí zrušený odstavec obecně závazné vyhlášky ukládal pořadatelům veřejných, kulturních, obchodních či sportovních akcí zajistit dostatečný počet sběrných nádob a zabezpečit jejich odvoz specializovanou firmou. äÚstavní soud se vyjádřil v tom duchu, že obec k uložení takovéto povinnosti nemá zákonné zmocnění.

Dále uvedl, že uvedené povinnosti nelze zařadit pod pojem systém nakládání s komunálním odpadem,ô upřesnil starosta Bureš.

Zmiňovaná vyhláška není jedinou, kterou ministerstvo vnitra napadlo. Podle Bureše ve většině případů dal ústavní soud ministerstvu zapravdu. äVýjimkou byla vyhláška požární řád. Tu jsme prakticky opsali od ministerstva vnitra, které ji pak napadlo,ô dodal Bureš.

Petr Kozohorský
Karlovarský deník

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí