zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stavba za 400 milionů ochrání před povodní

22.02.2007
Voda
Stavba za 400 milionů ochrání před povodní

OLOMOUC - Teplá zima nijak neurychlila výstavbu obtokového kanálu na řece Moravě v Olomouci. Termín otevření nového mostu a druhého kruhového objezdu zůstává nezměněn a stále směřuje až ke konci letošního roku.

"Výstavba obtokového kanálu je rozsáhlá a složitá, zejména z pohledu návaznosti technologických postupů. Současné příznivé počasí proto využijeme ke splnění termínu dokončení stavby," prohlásil na dotaz Deníku mluvčí společnosti Tchas Tomáš Svoboda. Podobně reagoval za stavební firmu Skanska také Ondřej Šuch. "Ano, teplé počasí umožnilo začít například betonážní práce dřív. Jde ale jen o část činností na celé akci a vliv na termín dokončení mají i jiné faktory než počasí," sdělil Šuch.

Mojmír Pehal z Povodí Moravy, které je hlavním investorem stavby, dokonce řekl, že dokončení stavby na konci roku je ideálním stavem. "Za teplou zimu jsme rádi, protože jinak hrozilo i posunutí termínu. Časová rezerva se může hodit v případě jarního tání," naznačil. "Části nového mostu jsou díky počasí již vybetonovány. Obávali jsme se naopak velkých mrazů a následné velké vody," řekl Pehal.

Obtokový kanál by měl po dokončení zvýšit průtok Moravy o 180 kubíků za vteřinu na tzv. 300letou vodu. Jeho cena včetně dopravních úprav v okolí přesahuje 400 milionů korun.

Vybudování obtokového kanálu je prvním z velkých protipovodňových opatření na Moravě v Olomouci. Pokračovat by měly ještě v dalších letech až do roku 2015 ohrazováním břehu u Novosadské ulice, vybudováním nových mostů a opěrné zdi u restaurace Bristol a ochranou Chomoutova.

Pavel Konečný

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí