zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

S ekologickou daní nesouhlasím

26.02.2007
Obecné
S ekologickou daní nesouhlasím
LIBEREC - Hejtman Libereckého kraje Petr Skokan rozeslal do redakcí místních médií poznámku na téma Ekologická daň. Uveřejňujeme ji níže:

Zavést speciální daň na elektřinu, plyn a tuhá paliva znamená zdražení všeho a pro všechny. Promítne se do peněženky každé domácnosti, firmy, obce, města i kraje. Do výroby každého hřebíku a konzumace každého rohlíku.

Jako reprezentant Občanské demokratické strany, která je naopak pro snižování daňové zátěže, proto nemohu souhlasit s návrhem zákona, který nám v těchto dnech zaslal k připomínkování ministr financí Miroslav Kalousek.

Odmítám vysvětlení, že jde o ekologickou daň a Česká republika ji musí zavést na základě svého členství v Evropské unii. Domnívám se, že jsme do unie nevstupovali proto, abychom ještě více daňově zatěžovali naše občany. Ačkoliv je tato daň označována jako ekologická, obávám se, že k ekologickému chování bude mít její vybírání hodně daleko.

Dovedu si totiž představit, k čemu povede v praxi. Aby alespoň spotřeba na vytápění našich příbytků byla co nejmenší, budou občané topit vším, co jim přijde pod ruku. Firmy se zase budou potýkat s nárůstem nákladů na energie.

Na to, aby se jednotlivec či podnik začal ze dne na den chovat ekologicky, mu však budou chybět prostředky. A dotovaná zelená energie? Té bude poskrovnu. Takže jediný, kdo si přijde na své, budou chytráci, kteří se dokáží obohatit na zelené evropské vlně. Návrh zákona proto považuji za špatný start do velkých ekonomický problémů a po ministerstvu financí budu mimo jiné požadovat propočet jeho dopadu na domácnosti a podnikatelské subjekty.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí