zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obyvatelé Jihlavy se budou moci vyjádřit ke Kronospanu

01.03.2007
EIA
Obyvatelé Jihlavy se budou moci vyjádřit ke Kronospanu

JIHLAVA - Příští pondělí získají obyvatelé Jihlavy možnost vznášet připomínky k provozu Kronospanu. Ministerstvo životního prostředí svolalo na tento den veřejné projednání v rámci hodnocení vlivů nových technologií na životní prostředí (EIA). Jednání souvisí s projektem Kronospanu na instalaci nových filtrů k sušárně dřevních třísek, která je dnes největším zdrojem znečištění ovzduší na Vysočině. Veřejné projednání se koná v pondělí 5. března od 15 hodin ve velkém zasedacím sále jihlavského magistrátu (Tolstého ulice 15, místnost č. 100). Jednání se mohou zúčastnit všichni zájemci.

Předmětem veřejného projednávání bude nezávislý expertní posudek dokumentace vlivů záměru nazvaného „Snížení emisí ze sušárny dřevních třísek Schenkmann&Piel technologií UTWS a suchým elektrofiltrem a změna kotle na spalování biomasy“ na životní prostředí a zdraví obyvatelstva. Jednání se zúčastní zástupci Ministerstva životního prostředí, krajského úřadu, jihlavského magistrátu, Kronospanu a odborníci, kteří vypracovali dokumentaci a posudek. Občané mohou k projektu vznášet své dotazy a připomínky.

Investice Kronospanu do nových filtrů přichází podle Arniky s velkým zpožděním, ekologické sdružení ji ale přesto vítá. „V dnešní době pochází asi 80% všeho prachu ve městě z komínů Kronospanu. Podnik měl účinné filtry zprovoznit už dávno spolu s linkou na výrobu dřevotřískových desek. K instalaci filtrů je sice pět minut po dvanácté. Je s podivem, jak dlouho úřady tolerovali zamořování jihlavského vzduchu,“ říká Jana Vitnerová z jihlavské pobočky Arniky. „Nemělo by se jednat o poslední investici firmy do zmírnění negativního vlivu na životní prostředí,“ dodává Vitnerová s poukazem na stále vysoké úniky rakovinotvorného formaldehydu z podniku.

Dokumentace i nezávislý posudek jsou dostupné na internetu ZDE

Poslední termín k podání písemných připomínek k instalaci nových filtrů v Kronospanu vyprší v pátek 9. března 2007. Zájemci je musí adresovat Ministerstvu životního prostředí, které na základě doporučení expertů, výsledků veřejného projednání a došlých připomínek vydá do dvou měsíců závěrečné stanovisko.

http://www.arnika.org

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí