zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pokuty za špatnou údržbu lesa

01.03.2007
Les
Pokuty za špatnou údržbu lesa

Někteří majitelé lesů na Kutnohorsku porušují zákon. Od města mohou dostat pokutu až milion korun

Pracovníci odboru životního prostředí Městského úřadu v Kutné Hoře kontrolují majitele kutnohorských lesů, jestli dodržují lesní zákon, především opatření, která mají zabránit rozšiřování kůrovce, a zda dostatečně zalesňují. Zjistili, že někteří vlastníci lesů zákon porušují, a už rozdali první pokuty."Kontrolní šetření vzešlo z našeho podnětu, ale vychází ze zákona. Kontroly děláme každoročně a vždycky je několik vlastníků, kteří zákon porušují," uvedl Jindřich Vízner z odboru životního prostředí kutnohorského městského úřadu. Majitelé lesů musí holá místa zalesnit do dvou let. Pokud to neudělají, hrozí jim stotisícová pokuta. Stejně tak těm, kteří dostatečně nezabránili šíření kůrovce, který má dolet až dvacet kilometrů. Tyto dva body jsou nejčastějším prohřeškem majitelů lesů.

"V současné době už probíhají řízení ohledně pokut asi u sedmi vlastníků. Zatím jsou podmínky splněné tak z devětadevadesáti procent," doplnil Vízner.S jedním procentem podvodníků, kteří například nezákonně těží dřevo, se setkávají každý rok. Za nepovolenou těžbu hrozí pokuta až jeden milion korun. "Asi před čtyřmi lety jsme takové skupině dali pokutu až 600 tisíc korun," upozornil Vízner.

Kontroly začaly v lednu a skončí v březnu. Odborníci projdou 50 tisíc hektarů lesa.

"Práci nám zkomplikovala vichřice a její následky. Kutnohorské lesy to zasáhlo hodně, padly i osmdesátileté stromy. Škody odhadujeme zatím na více než sto kubíků dřeva," poznamenal Vízner.

S podobnou kalamitou, tehdy sněhovou, se tu setkali asi před pětadvaceti lety. Až šest let trvalo odstraňování následků. Nyní se díky moderní technice předpokládá, že práce v lese skončí na podzim. Obnova zničených lesních porostů bude ale trvat sedm let.O následky lednové kalamity se zajímá také vedení kutnohorské radnice, proto si vyžádalo informace o tom, jak se pokračuje s odstraňováním škod.Z oblastí postižených kalamitou bylo zatím vytěženo 1800 kubíků dřeva."Tyto informace chceme dostávat každých čtrnáct dní na zasedání městské rady, protože čas tlačí. Naší snahou bude, aby do konce pololetí byla kalamita zlikvidovaná," doplnil kutnohorský místostarosta Václav Vančura.

"Práci nám zkomplikovala vichřice. Kutnohorské lesy to zasáhlo hodně, padly i osmdesátileté stromy."Jindřich Vízner, městský úřad


Zdroj: Silvarium
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí