zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brno má plán na zlepšení ovzduší, chce i vozidla na zemní plyn

01.03.2007
Ovzduší
Brno má plán na zlepšení ovzduší, chce i vozidla na zemní plyn

Brno - Brněnští radní aktualizovali plán, jak zlepšit kvalitu ovzduší ve městě. V dokumentu si stanovili tři priority: budou usilovat o snížení prašnosti, emisí oxidu dusičitého z dopravy a těkavých látek. Na základě strategie budou radní postupně schvalovat konkrétní projekty. Zatím se uvažuje například o používání vozů na stlačený zemní plyn v hromadné dopravě nebo stavbě cyklostezek, řekl ČTK mluvčí magistrátu Pavel Žára.

V plánu na zlepšení ovzduší se také počítá s výsadbou další zeleně v ulicích. Součástí strategie je i omezení počtu aut v centru. Počítá se s výstavbou hromadných garáží nejen v centru Brna, ale v dalších částech města. Lidé by se pak odtud mohli dál přesouvat hromadnou dopravou. Zároveň bude Brno zvyšovat poplatky za parkování v ulicích centra, řekl Žára.

Součástí plánu na snižování prachu a škodlivin v ovzduší je také výstavba cyklostezek. Z chystaných 300 kilometrů tras a stezek mohou dnes cyklisté využívat v Brně jen 35 kilometrů. Většina z hotových úseků navíc slouží spíš k rekreaci, jde o trasy vedoucí podél řek, zatímco stezky spojující okraje města z centrem, po nichž by mohli lidé dojíždět denně do škol či do práce, chybějí.

V částech Brna, kde je ovzduší nejhorší, hlavně v centru města a podél důležitých dopravních tepen, bude město podporovat ekologicky šetrné topení. "Při výstavbě nových objektů budou vyžadovány ekologicky šetrné kotle," upřesnil mluvčí magistrátu.

Dokumenty s programem, jak ve městě zlepšit ovzduší, aktualizují brněnští radní každoročně. Město k tomu zavazuje zákon a předpis ministerstva životního prostředí, který řadí Brno k oblastem se zhoršenou kvalitou ovzduší. Dokument vstoupí v platnost, jakmile ho podepíše primátor a bude vyvěšen na úřední desce.

Zdroj: Deník veřejné správy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí