zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tip na výlet: Lužní les u bývalého brněnského velesmetiště

27.01.2014
Obecné
Odpady
Příroda
Geologie
Tip na výlet: Lužní les u bývalého brněnského velesmetiště

Černovický hájek - brněnská džungle

Na jihovýchodním okraji města Brna, mezi pískovnou a dálničním přivaděčem se nalézá jedna z šesti přírodních rezervací na území města Brna - Černovický hájek. Ač se jedná pouze o zbytek lužního lesa o rozloze 11,73 ha, přesvědčí původní nivní vegetací i faunou.

Lokalitu jsem navštívil minulý týden v rámci terénního cvičení - dislokované vyuky v přírodě v rámci přednášek z biogeografie. K Černovickému hájku se dostaneme jednoduše - až na místo nás zaveze autobus MHD č. 47, na který můžeme nastoupit na ulici Úzká (OD Tesco). Po dvaceti minutách se ocitneme na kraji města v blízkosti černovické pískovny, kterou také doporučuji navštívit, jelikož z umělého kopečku nad lomem je perfektní výhled na Brno a okolí.

Z konečné autobusu se vydáme dále po stezce vedle silnice a za viaduktem po 50 m odbočíme na cestu vedoucí do lužního lesa. Doporučuji si vzít sebou dlouhé kalhoty a odolnou obuv - hladina spodní vody je zde velmi vysoko a mnohde je nutno procházet bažinatým podkladem. V jarních měsících nás překvapí především silná vůně divokého česneku, který je všudepřítomný. Všudepřítomní jsou vzhledem k charakteru lužního lesa také komáři.

Projdeme-li hájkem, dostaneme se na polní cestu s pěkným výhledem na brněnské dominanty z jihu. Po polní cestě se vydáme směrem k dálničnímu přivaděči, de můžeme pokračovat dále na Holásecká jezera nebo přejít na silnici, kterou jsme opustili při odbočení do lužního lesa a vrátit se zpět na autobusovou zastávku. Před nástupem do autobusu doporučuji důkladnou očistu - česnekový odér linoucí se z Vašich bot v horkém poledni je celkem jistý.


www.turistika.cz

ZDROJ: Brněnský drak, wikipedia
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí