zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Soutěž Dřevěný dům 2006 ukazuje cestu úspor

06.03.2007
Obecné
Soutěž Dřevěný dům 2006 ukazuje cestu úspor
Soutěž Dřevěný dům 2006 iniciovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR v roce 2005 vypsáním veřejné architektonicko-konstrukční soutěže s cílem podpořit vznik moderních dřevostaveb na území ČR. Dalším cílem soutěže bylo vytvoření databáze kvalitních projektů nízkoenergetických domů a jejich následná nabídka pro veřejnost, včetně rozšíření informovanosti stavebníků a investorů o dobrých vlastnostech a prospěšnosti dřevostaveb. Roli vyhlašovatele soutěže přijalo též Ministerstvo zemědělství ČR, Ministerstvo životního prostředí ČR, Ministerstvo místního rozvoje ČR a dále Nadace dřevo pro život, Česká komora architektů, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků a Technologické centrum Akademie věd ČR.

Soutěž byla vypsána ve dvou kategoriích: na projekt nízkoenergetického "dřevěného" rodinného domu a na projekt nízkoenergetického "dřevěného" bytového domu. Zatímco u návrhů projektů rodinných domů se jednalo o všeobecně použitelný projekt, který je situován na ideální pozemek, u návrhů projektů bytových domů se jednalo o projekt pro konkrétní vybranou lokalitu. Určené pozemky pro účely návrhů bytových domů vybrali vyhlašovatelé ve spolupráci s úřady měst a obcí. Vybrané lokality se nacházejí v Kutné Hoře, Třeboni a České Třebové.

Z celkem 136 soutěžních návrhů bylo oceněno 8 návrhů dřevostaveb v kategorii bytový dům a 11 návrhů dřevostaveb v kategorii rodinný dům. Celkem byly rozděleny ceny ve výši 1 100 tisíc korun. Vzhledem k množství soutěžních návrhů se jednalo o největší soutěž architektů za posledních 20 let.

Velké množství přihlášených projektů je v kontrastu s nízkým zájmem o využívání dřeva ve stavebnictví v České republice. Zatímco v Česku dosud tvoří podíl staveb na bázi dřeva na bytové výstavbě jen 1 %, v sousedním Německu 7 %, v Rakousku a Švýcarsku 10 %, v zemích severní Evropy pak více než 60 %. Většímu rozšíření dřevostaveb brání dle výsledků ankety České komory architektů především nízký zájem klientů daný nedostatečnými znalostmi a předsudky o dřevu.

Vyhlášení a slavnostní předání cen vítězům soutěže Dřevěný dům 2006 proběhlo v rámci Mezinárodního stavebního veletrhu IBF. Putovní výstava po krajích České republiky a katalog soutěže demonstrují zkušenosti českých projektantů s moderní nízkoenergetickou dřevostavbou a předávají informace o možnostech a přednostech stavění z tuzemského obnovitelného přírodního materiálu odborné i široké veřejnosti.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí