zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ženeva: "zelené" vozy se krčí v koutě

08.03.2007
Obecné
Ženeva:  zelené  vozy se krčí v koutě
Pohlednice ze ženevského autosalonu by mohla připomínat ráj ochránců životního prostředí. Venku trůní sněhem pokrytý masiv Montblanc. Před ním se v mírném oparu rozprostírá Ženevské jezero.

Také uvnitř výstavních hal se vše jeví být "eko". Ze stropu padají vodopády, na obrovských plátnech je vidět kvetoucí příroda či větrné elektrárny. Kdyby jen všude kolem nebyla všechna ta auta - silné, obrovské karosérie s širokými pneumatikami, chromovými disky a velkou "žízní" po benzinu.

Z právě probíhajícího ženevského autosalonu se všichni velcí výrobci snaží učinit ten "nejzelenější" veletrh, jaký kdy automobilový svět viděl. Pro manažery a organizátory to znamená balancovat na hraně, což není vždy snadné dosáhnout. Ne vše je totiž tak "zelené", jak se na první pohled může zdát.

Stejně tak nevyspělé, jako se mohou zdát argumenty některých ochránců přírody, se občas jeví i reakce automobilek. Všechny se sice hlásí ke své zodpovědnosti vůči životnímu prostředí, na druhou stranu se ale ve svých expozicích snaží přitáhnout pozornost především auty se silnými motory a příslušnou spotřebou. Ekologičtější verze s dieselovým motorem či úspornou spotřebou a auta na hybridní či elektropohon stojí zpravidla až někde vzadu.

Přesně tak to ale chce i publikum. Houfy se nekupí kolem modelu BMW s vodíkovým motorem, ale kolem nejnovějších modelů Porsche či Aston Martin, velkých limuzín německých koncernů či obrovských terénních vozů.

"Zákazníci určují, co se bude kupovat," argumentují manažeři automobilek, kteří ale zdůrazňují i své investice do lepších technologií. V posledních letech stále roste zájem o terénní vozy a jiná velká auta, a proto je i firmy vyrábějí. "Máme snad všichni jezdit trabantem?" ptá se například v rozhovoru pro časopis Spiegel šéf největší evropské automobilky Volkswagen Martin Winterkorn.

Ekologickou nabídku najde jen ten, kdo ji hledá. VW tak v Ženevě například prezentuje svůj Passat Blue Motion, který má emise jen 136 gramů CO2 na kilometr, nebo Blue-Motion-Polo s emisemi ve výši 102 gramů na kilometr.

K vidění je ale i ekologický "hřích" koncernu - model Bugatti Veyron s 1001 koňskými silami, o kousek dále pak nenasytné modely od značek Hummer či Corvette, které mají spotřebu více než 20 litrů.

Velká auta ve Švýcarsku dokonce prezentuje také PSA Peugeot - Citroen, který dosud s terénními vozy neměl mnoho společného. Se spotřebou sedm litrů nafty jsou ale podle nového šéfa PSA "zelenými terénními auty". Chlubit se jeho společnost navíc může i tím, že právě z ní pochází dnes již každé třetí auto, které splňuje požadavek Evropské unie pro rok 2012 - mít emise maximálně 120 gramů na kilometr.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
17
1. 2018
17-18.1.2018 - Seminář, školení
Praha
18
1. 2018
18.1.2018 - Konference
Praha
19
1. 2018
19-21.1.2018 - Seminář, školení
Praha 6
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí