Pátek, 29. března 2024

Lidl dostal pokutu za porušení zákona o odpadech

Lidl dostal pokutu za porušení zákona o odpadech
 

Obchodní řetězec Lidl dostal od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 600 000 korun za porušení zákona o odpadech. informovala o tom mluvčí inspekce Ivana Awwadová. Lidl neinformoval zákazníky o možnosti zpětného odběru motorového oleje a monočlánkových baterií, které prodával ve svém píseckém marketu. Prohřešky inspekce objevila i v dalších prodejnách Lidl na jihu Čech, konkrétně ve Vimperku a v Českém Krumlově. Podle vedení maloobchodní firmy Lidl šlo o "pochybení jednotlivce".
"Při kontrolách v prodejnách ve Vimperku a v Českém Krumlově bylo zjištěno, že společnost Lidl vázala zpětný odběr použitých výrobků (motorového oleje a monočlánků) na značku těchto výrobků, konkrétně na výrobky zakoupené pouze v prodejnách Lidl, což je v rozporu se zákonem," uvedla mluvčí.
Vedení sítě diskontních prodejen Lidl dnes nechtělo rozhodnutí ČIŽP příliš komentovat. "V tomto případě došlo k pochybení ze strany jednotlivce," řekla bez dalších podrobností mluvčí společnosti Lidl Česká republika Monika Šrámková.
Podle zákona je osoba, která vyrábí nebo uvádí vybrané produkty na trh v České republice, povinna zajistit zpětný odběr použitých výrobků. Přičemž odběr nesmí být vázán na výrobní značku, uvedla mluvčí. Zpětný odběr se týká například minerálních olejů, elektrických akumulátorů, galvanických článků a baterií a pneumatik.
Již loni dostal Lidl od inspekce pokutu 160 000 korun. Řetězec prodával chemický čistič potrubí a sifónu bez uzávěru zabezpečeného proti dětem a bez jasně viditelných výstražných symbolů. Podle společnosti Lidl se však chyba stala na straně dodavatele tohoto výrobku, který obchodní řetězec stáhl z prodeje.
Na jihu Čech to není první případ, kdy ČIŽP pokutovala za nesprávný odběr použitého zboží obchodní řetězce. V minulosti se proti zákonu o odpadech provinily Spar v Českých Budějovicích a Billa ve Strakonicích. Obchody měly jako poslední prodejci buď informovat zákazníky, jak mohou vrátit použité zboží, když tak neučinil výrobce, nebo zajistit místo k odběru, což podle inspekce neučinily.
Společnost Lidl, která na český trh vstoupila v roce 2003, nyní v tuzemsku provozuje bezmála 150 diskontních prodejen.

Zdroj:HN
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů