zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Martin Bursík bude žádat vysvětlení častých nehod v Temelíně

09.03.2007
Havárie
Martin Bursík bude žádat vysvětlení častých nehod v Temelíně

Poslední incidenty na Jaderné elektrárně Temelín dokládají, že pokroku v úrovni kultury bezpečnosti a dodržování zásad kvality a jakosti se nedaří dosáhnout. Provozovatel zařízení zřejmě není dostatečně motivován k tomu, aby v této oblasti přijal zásadní a problém systematicky řešící opatření. Na jedné straně tomu napomáhá propaganda vykreslující nereálný obraz Jaderné elektrárny Temelín a jaderné energetiky obecně. Na straně druhé se provozovatel chová tak, jak mu dozorový orgán dovolí.

Dosavadní výkon státního dozoru nad jadernou bezpečností vzbuzuje přinejmenším celou řadu otázek. Nebyl dosud schopen zajistit takovou úroveň bezpečnostní kultury na jaderných elektrárnách, jakou by sám ve svých výročních zprávách nemusel kritizovat. Ačkoli mu zákon dává do rukou poměrně silné nástroje, kterými si může vynutit téměř okamžité zlepšení situace, nepoužívá jich. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost nehody a problematické úniky na JE Temelín nevysvětluje, ale často spíše bagatelizuje a zesměšňuje. 


Je na čase, aby přístup Státního úřadu pro jadernou bezpečnost k předmětu jeho činnosti byl podrobněji přezkoumán a případně přehodnocen. Místopředseda vlády a ministr životního prostředí Martin Bursík bude proto žádat, aby předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová podala na jednání vlády podrobné informace o dosavadních selháních JE Temelín a seznámila vládu s návrhem konkrétních opatření, jak hodlá situaci častých provozních selhání řešit do budoucna.

Kontakt: Eva Rolečková, tisková mluvčí Strany zelených, 774 725 625, eve.roleckova@zeleni.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí