zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lesy ČR zrušily miliardové kontrakty na těžbu dřeva

12.03.2007
Les
Lesy ČR zrušily miliardové kontrakty na těžbu dřeva
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) zrušil šestimiliardový tendr na práce v lesích pro letošní rok.

Lesy České republiky jako zadavatel rozhodly zákonným způsobem o zrušení zakázky vyhlášené na komplexní lesnické činnosti pro rok 2007. V rámci zadávacího řízení dle zákona o veřejných zakázkách k tomu dojde na celém spravovaném území. Prací na těžbě kalamity, které byly zadané ve zkráceném řízení, se zrušení tendru nijak netýká.

Důvodem je ničívá větrná smršť, která zasáhla naší republiku a způsobila výraznou změnu předmětu a podmínek plnění zakázky, která byla soutěžena. Ve vztahu k méně postiženým smluvním územním jednotkám tento postup sníží objemy úmyslných těžeb tak, aby nedošlo k vytěžování lesů na úkor budoucnosti.

"Změny rámcového rozsahu zadávaných prací jsou tak rozsáhlé, že je tím mimo jiné významně ovlivněn podíl vah činností, které jsou nabízeny v zadávacím řízení, a tím i systém vyhodnocení nejvýhodnějších nabídek," říká Ing. Jiří Holický, pověřený výkonem funkce generálního ředitele Lesů ČR.

Na značné části smluvních územních jednotek, na kterých měl začít pracovat vítěz jednoročního tendru, se díky kalamitě zásadně změnily přírodní podmínky.

"V souladu s lesním zákonem a navazujícími právními předpisy je nutné přednostně zpracovat kalamitu a v této souvislosti utlumit jiné plánované těžby. Změna stavu lesa vyvolaná větrnou kalamitou je tak zásadní, že původní obsah zadání jednoročního zadávacího řízení je neslučitelný s pracemi, které je reálně třeba vykonat," dodává Ing. Holický.

Lesy České republiky k 28. únoru vytěžily téměř 700 tisíc m3 poškozeného dříví, což je asi 14 procent větrné kalamity po orkánu Kyrill z poloviny ledna. Těžba se týká nejvíce postižených oblastí, kde platil nouzový stav.

Lesnické firmy těží měsíc a celkem by měly v oblastech už dříve vyhlášeného nouzového stavu vytěžit asi 3,3 milionu metrů krychlových dřeva. "Kalamitní těžba se nyní rozběhla naplno.

"V současnosti je denně vytěženo kolem 30 000 metrů krychlových dřeva a rychlost zpracování se bude ještě zvyšovat," říká Vladimír Dolejský, výrobně technický ředitel Lesů ČR.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí