zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Znovuzrozený veterán potvrzuje slávu Škodovky

17.03.2007
Energie
Znovuzrozený veterán potvrzuje slávu Škodovky

Znovuzrozený veterán potvrzuje slávu Škodovky

anotační-Historická turbína vyrobena ve Škodovce 1922 - výkon 1MW

Muzeum ŠKODA získalo do svých sbírek další exponát

Kouzlo tohoto stroje z doby našich pradědů může oslovit i ty, kterým je jinak svět techniky vzdálený. V dílnách a kancelářích ŠKODA POWER se k někdejšímu lesku vrátilo unikátní zařízení, které škodovácké strojírny vyrobily před více než osmdesáti lety – turbosoustrojí z roku 1922. Repasované turbosoustrojí bude jedním z exponátů muzea ŠKODA, které vzniká v areálu ŠKODA. Exponát je upraven tak, aby byly vidět vnitřní funkční části, takže i laik si bude moci představit, jak takové srdce elektrárny pracuje.
Kdyby škodovácký tým měl zadání historické zařízení zprovoznit tak, aby opět vyrábělo elektřinu, problém by to v žádném případě nebyl. Stroj by byl i dnes funkční. Sice je to zařízení malé výkonem, ale ukazuje, jak skvělou práci uměli naši předci odvést, jak uměli postavit speciál pro potřeby konkrétního zákazníka.
Turbínu původně Škodovka vyrobila pro společnost Šroubárna Libice. Po druhé světové válce byl stroj předán laboratořím ČVUT v Praze-Dejvicích, kde sloužil k výuce studentů. Až v roce 2000 ji do svých sbírek získalo Muzeum ŠKODA.

Historická turbína vyrobená ve Škodovce 1922 - výkon 1MW

Historická turbína vyrobená ve Škodovce 1922 - výkon 1MW

ZDROJ: ww.škoda.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí