zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bursík žádá odvolání Drábové kvůli nehodám v Temelíně

13.03.2007
Energie
Havárie
Bursík žádá odvolání Drábové kvůli nehodám v Temelíně
Kvůli nedávným nehodám v jaderné elektrárně Temelín chce ministr životního prostředí Martin Bursík odvolat předsedkyni Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danu Drábovou. Včera o tom informovala Česká televize. Podle Bursíka nese Drábová za problémy klíčovou odpovědnost a místo bagatelizování problémů by měla navrhnout konkrétní opatření a dohlížet na jejich plnění.

Personální změna by podle Bursíka měla přijít tehdy, pokud se ukáže, že úřad nedokázal plnit svoji dozorovou roli. "Minimálně je čas na to, aby paní Drábová začala být nervózní," řekl pro ČT Bursík.

Dozor musí směřovat k vyváženosti, reagovala Drábová. "Naše kroky musí odrážet skutečnou situaci, ne její mediální obraz," dodala.

Bursík Drábovou kritizuje, že kvůli nehodám úřad elektrárně neudělil žádné sankce. Úřadpřitom o pokutách ani nadále neuvažuje. Ředitel jaderné elektrárny Temelín Vladimír Hlavinka připravuje zatím nezveřejněné organizační změny.

V úterý 27. února vyteklo v kontrolovaném pásmu elektrárny 2000 litrů mírně radioaktivní vody. Příčinou byl otevřený kohout, který zřejmě technici zapomněli po kontrole utáhnout. Asi 1000 litrů stejné kapaliny pak uniklo o týden později odpoledne při tlakové zkoušce v ochranném krytu reaktoru. V obou případech voda odtekla do určených nádrží, zdraví zaměstnanců ani životní prostředí tak ohroženo nebylo.

Obě události pobouřily sousední Rakousko, pro které je Temelín citlivým tématem. V prvním případě si Rakousko stěžovalo, že o incidentu v Temelíně bylo informováno až s dvoudenním zpožděním, ačkoli v té době byl na návštěvě Prahy rakouský kancléř Alfred Gusenbauer. V tom druhém už Rakousko pohrozilo mezinárodní žalobou.

V příštím týdnu se má k věci uskutečnit schůzka ministra průmyslu a obchodu Martin Římana s generálním ředitelem energetického koncernu ČEZ Martinem Romanem a právě s Drábovou.

"Z hlediska jaderné bezpečnosti nemají tyto poruchy vůbec žádný význam. Temelínská elektrárna je ale velice citlivé téma. Situaci je nutné prošetřit a přijmout opatření, aby k poruchám docházelo co nejméně. Chci, aby mne generální ředitel ČEZ podrobně informoval o příčinách poruch a o bezpečnostní situaci na Temelíně," řekl Říman.

Únik vody již dříve Bursík označil za šlendriánství, selhání kázně a bezpečnosti. Poznamenal, že daleko větším rizikem než technologie jsou v jaderné energetice lidská selhání.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí