zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Britská vláda navrhla zákon o snižování emisí

15.03.2007
Ovzduší
Britská vláda navrhla zákon o snižování emisí
Britská vláda včera navrhla zákon stanovující závazná pravidla pro snižování emisí. Chce je do roku 2050 snížit o 60 procent proti nynějšímu stavu a do roku 2020 o 26 až 32 procent.

Britové uvádějí, že jsou první zemí, která bude mít takový zákon. Jeho hlavním nástrojem je pětiletý "emisní" rozpočet, který bude vláda podle ministra financí a pravděpodobného budoucího premiéra Gordona Browna spravovat právě tak prozíravě jako státní finance.

Britský premiér Tony Blair nastolil životní prostředí jako mezinárodní problém v době, kdy před dvěma lety předsedal skupině G8, kterou tvoří sedm nejvyspělejších zemí a Rusko.

Britský opoziční vůdce David Cameron vládní návrh okamžitě kritizoval za to, že nestanoví každoroční cíle snižování CO2. Podle vlády a jejích odborníků ovšem v případě klimatu nedává každoroční limit velký smysl, i když vláda se zavázala, že dá parlamentu každý rok zprávu, jak se zákon naplňuje.

Ekologické organizace daly najevo, že by chtěly, aby právní norma obsahovala závazek snížit emise o 80 procent místo navrhovaných 60.

Návrh zákona bude nyní předložen k veřejným konzultacím. Parlament by ho měl schválit příští rok.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí