zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Šimkovým sadům dají popínavou protihlukovou stěnu

16.03.2007
Příroda
Hluk
Šimkovým sadům dají popínavou protihlukovou stěnu

Začala oprava největšího královéhradeckého parku

Kácením stromů v Šimkových sadech začaly přípravné práce první etapy regenerace největšího z královéhradeckých městských parků. Vlastní obnova bude zahájena výstavbou protihlukové zdi v sousedství II. městského okruhu.
„Celkem jsme požádali o pokácení 98 topolů a čtyřiačtyřiceti dalších stromů. Kácelo se převážně v místech výstavby stěny a na trase nových přístupových cest. Důvodem byl i špatný zdravotní stav dřevin,“ vysvětlil Právu vedoucí Správy městské zeleně Daniel Jeřábek.
Náhradou za pokácené stromy tu vysadí 180 stromů a stovky nových keřů. Také protihluková stěna bude odpovídat přírodnímu charakteru parku. Bude porostlá popínavými rostlinami a proluky zaplní keře. Dřeviny v Šimkových sadech už několik let procházejí průběžnou údržbou. „Zdravotní stav stromů se stále mění. V nejhorším stavu bylo dožilé topolové stromové patro, zejména zmíněné topoly podél silničního okruhu,“ připomněl Jeřábek.
Zamýšlená regenerace parku povede i ke změně druhové skladby dřevin. „Už deset let se snažíme kontinuálně odstraňovat krátkověké dřeviny. Například stromořadí podél páteřní cesty parkem je už nyní podsazeno javory,“ doplnil Jeřábek.
Již v prosinci loňského roku bylo v parku zakryto zeminou Nozomi, torzo nedostavěného centra japonských bojových umění. „Byla vytvořena terénní vlna, v budoucnu by toto místo mělo získat podobu pobytové zahrady,“ dodal Jeřábek.


Ludmila Žlábková

Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí