zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nový trend: žalovat magistrát za hluk

20.03.2007
Hluk
Nový trend: žalovat magistrát za hluk
Praha - Kvůli hluku již chtějí magistrát žalovat tisíce lidí zastoupené občanskými sdruženími. Jedna žaloba je podaná od loňského července, další dvě se v současnosti chystají. První žalobou se bude soud zabývat v dubnu.
1. žaloba: Michle

Tři tisíce lidí, kteří žijí v blízkosti Severojižní magistrály, se daly dohromady a s pomocí občanského sdružení Občané postižení Severojižní magistrálou podali první hromadnou žalobu na magistrát kvůli hluku. Lidé žijící v oblasti mezi ulicemi Vyskočilova a Michelská jsou totiž obtěžováni neustálým hlukem, který výrazně překračuje hygienické limity. "Chceme, aby magistrát splnil svou povinnost a snížil hluk ve venkovních prostorách na 60 decibelů ve dne a 50 v noci," tvrdí Alžběta Rejchrtová z občanského sdružení. Teď se tyto hodnoty pohybují okolo 73 decibelů.

2. žaloba: Libeň

Žalobu chystají i lidé z Libně. Těm se nelíbí plánovaná výstavba městského okruhu, který by měl do ulice V Holešovičkách přivést dalších až osmdesát tisíc aut denně. "Chceme, aby magistrát jako vlastník komunikace začal řešit neúnosnou dopravní situaci v ulici V Holešovičkách, aby se z ní nestala tranzitní dálnice," řekl právník Zdenek Kuneš, který žalobu pro občanské sdružení Za naši budoucnost připravuje.

3. žaloba: Břevnov

Plánovaná mimoúrovňová křižovatka Malovanka zase pobouřila obyvatele Břevnova. "Křižovatkou bude podle údajů Ústavu dopravního inženýrství projíždět 125 tisíc aut denně oproti současným 50 tisícům aut denně. Nachází se v oblasti, kde jsou již v dnešní době překračovány zákonem povolené limity hluku a znečištění ovzduší," řekl Aleš Ohrablo z občanského sdružení EKO Břevnov.
 
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí