zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tobiášův vrch změnil hranice chráněné oblasti

21.03.2007
Příroda
Tobiášův vrch změnil hranice chráněné oblasti

Litoměřice - Změnu hranic zaznamenala Chráněná krajinná oblast České středohoří ve své lounské části na počátku března. Rozsah chráněného území změnila přírodní památka Tobiášům vrch u Kozlů.
"Nové nařízení o změně hranic, jež vstoupilo v platnost 9. března, respektuje převody pozemků v okolí vrchu," potvrdila Olga Salačová z oddělení ochrany přírody a krajiny Městského úřadu Louny.
Tobiášův vrch, který je pro mnoho běžných turistů jen nevýrazným kopečkem v sousedství Kozlů, obce na rozhraní lounského a teplického okresu, není sice nápadný při pohledu na okolí obce, avšak skrývá unikátní druhy stepního biotopu na malé ploše.
Mimo hlaváčku jarního, koniklece otevřeného nebo lučního českého tam roste i kavyl Ivanův nebo modřenec tenkokvětý.
Na stranou ležícím tichém stanovišti se daří i chráněným živočichům - zoologové tam napočítali 59 měkkýšů a obratlovců.
Nově se po změně hranic přírodní památka rozkládá na 3,43 ha, dlouhodobě o ni pečují členové lounské organizace Českého svazu ochránců přírody.
"Význam přírodní památky Tobiášův vrch je dán mimo jiné i skutečností, že jeho ochrana, i když na menší ploše, byla vyhlášena už v roce 1936," připomněla Olga Salačová, vedoucí oddělení státní ochrany přírody a krajiny Městského úřadu v Lounech.

Žatecký a lounský deník

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí