zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kynologové čistí skládku u Richardu

24.03.2007
Odpady
Kynologové čistí skládku u Richardu

Litoměřice - Kynologové ze Žitenic likvidují pětadvacet let starou černou skládku. Ta se nachází na pozemku u dolu Richard v Litoměřicích. Už v létě by zde mělo vzniknout cvičiště pro výcvik psů.

"Město o staré skládce vědělo, ale tím, že pozemek nebyl léta využíván a město nemělo na jeho vyklizení dostatek peněz, nechalo ho zatím ležet ladem," sdělil Pavel Gryndler, vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Litoměřicích. "Na druhé straně, kdyby město nechalo křoviny vyřezat, umožnilo by snadnější přístup k zakládání nových černých skládek. Teď to nebude možné, cvičiště bude oploceno," uvádí Gryndler.

"Poté, co jsme získali souhlas s kácením náletových dřevin, schází se zde každou sobotu, zhruba od poloviny února, asi dvacet dobrovolníků, členů naší kynologické organizace, kteří chtějí do léta pozemek uklidit," říká Pavel Hasman, předseda Základní kynologické organizace v Žitenicích.

Z černé skládky, která u Richardu vznikla odhadem minimálně před pětadvaceti lety, je nyní vyvážen komunální odpad. Odvezeny byly i pneumatiky, igelity a PET lahve.

V tomto týdnu odsud stavební firma odveze panely, které tu zbyly ještě po výstavbě cesty, a stavební odpad z doby, kdy se stavěly nové mrazírny. Podle Hasmana jsou zde například desítky pytlů nepoužitého ztvrdlého cementu.

Likvidace skládky je odhadována na téměř 400 tisíc korun. "Vyklizení pozemku musíme uhradit z vlastních zdrojů, případně z nějakých sponzorských finančních darů," potvrdil Pavel Hasman.

Částku za uložení odpadu na skládce v Úpohlavech ve výši až 200 tisíc korun zaplatí město.

Jana Michálková
Litoměřický deník

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí