zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ve Španělsku o vodě rozhodne nový zákon

23.03.2007
Voda
Ve Španělsku o vodě rozhodne nový zákon
Voda se stala takřka hlavním politickým tématem už v první evropské zemi - ve Španělsku. Sedmnáct autonomních oblastí království mezi sebou vede nelítostné politické i byrokratické souboje nad kontrolou vodních zdrojů, kterých v této zemi ubývá - jak tvrdí vědci, hlavně kvůli globálnímu oteplování. Voda se stává pro Španěly nedostatkovým zbožím.

Před dvěma lety vyvolal například vlnu odporu severních oblastí plán na obrácení toku řeky Ebro na jih, který suchy trpí nejvíce. Některé regionální vlády zase odmítají dávat vodu ze svých rezervoárů svým sousedům.

Ministerstvo životního prostředí proto v úterý předložilo zákon, který jasně upraví, kdo kontroluje jaké zdroje. "Zákon by měl platit do nových voleb, které jsou plánovány na březen roku 2008," řekla ministryně životního prostředí Cristina Narbonová.

Regiony dostanou větší kontrolu, zároveň ale budou odpovědné za správu. Přesto si kontrolu nad strategickými rezervami vody ve středním Španělsku podrží vláda.

Zákon, který zpřísňuje ochranu vodních zdrojů a ekosystémů, by měl také zaručit právo každého obyvatele Španělska na šedesát litrů pitné vody denně. Jeho základní znění vychází z direktiv Evropské unie.

Španělsko má dokonce Národní radu pro správu vody, která má do 29. března termín, aby se k návrhu zákona vyjádřila, potom bude poslán do parlamentu.

Španělé jsou v otázce ochrany vodních zdrojů velmi aktivní jak v Evropské unii, tak při celosvětových akcích. V médiích se například podrobně diskutují závěry vědeckého panelu OSN o globálním oteplování a možné modely dalšího vývoje klimatu.

Podle odhadů, vyplývajících z celoevropského vědeckého projektu Prudence, totiž Španělsko v blízké budoucnosti čeká například snížení srážek o třicet až sedmdesát procent, nejvíce na jihu země, kde se už některé oblasti mění v poušť.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí