zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

OSN: V roce 2025 budou mít dvě třetiny lidí málo vody

26.03.2007
Voda
OSN: V roce 2025 budou mít dvě třetiny lidí málo vody
Spojené národy včera v Římě varovaly před alarmující situací s vodními zdroji ve světě a zdůraznily, že dvěma třetinám lidí hrozí v roce 2025 její nedostatek. Informovala o tom agentura AFP.

U příležitosti mezinárodní konference pořádané v sídle Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) u příležitosti Světového dne vody její generální ředitel Jacques Diouf zdůraznil, že specializovaná agentura OSN je hluboce znepokojena skutečností, že 1,2 miliardy lidí již nyní žije v zónách, kde je vody nedostatek, a dalších 500 milionů je ohroženo jejím nedostatkem v nejbližší budoucnosti.

Přímou hrozbou pro jižní země je podle Dioufa to, že se tu 70 procent vody používá pro zemědělství, klesají tu vzhledem ke klimatickým změnám její zásoby a mnoho velkých řek, jejichž vody slouží k zavlažování, tu je znečištěno.

"Svět si musí uvědomit, že se boj za čistotu vody a za její přístupnost pro všechny stal univerzální prioritou," zdůraznil generální ředitel FAO. "Jako světové společenství máme prostředky, jak zásadně zlepšit hospodaření s vodními zdroji, a umožnit tak většímu počtu osob přístup k vodě," dodal Diouf a vyzval k větším investicím do programů pro lepší hospodaření s vodou.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí