zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dráhy podle ochranářů pokoutně kácejí stromy

28.03.2007
Příroda
Dráhy podle ochranářů pokoutně kácejí stromy
"Kauza" kácení stromořadí má pokračování. Poté, co se proti kácení stromů podél silnic spojili ministři dopravy a životního prostředí Aleš Řebíček a Martin Bursík, vyšlo najevo, že podobný problém existuje i podél železničních tratí.

Český svaz ochránců přírody (ČSOP) tvrdí, že dráhy protiprávně kácejí stromy podél kolejí. "České dráhy začaly v tichosti kácet dřeviny okolo všech železničních přejezdů ve vzdálenosti kolem 250 metrů," říká zástupce ředitele ČSOP Petr Stýblo. "Dokonce přikazují soukromníkům pod hrozbou pokuty kácet stromy na jejich zahradách."

Problém se týká podle ochranářů hlavně Plzeňského kraje - jde prý zhruba o 400 přejezdů.

Majitelé okolních pozemků dostali od Českých drah výzvu "k odstranění dřevin za účelem zlepšení viditelnosti".

Dráhy tvrdí, že žádost má oporu v takzvaném drážním zákonu. Ochranáři si ale nechali vypracovat právní posudek, který říká pravý opak. Podle něj se o stromech, které by jen překážely ve výhledu, zákon vůbec nezmiňuje. "Pokud by se takto kácelo všude, na mnoha místech by to změnilo celkový ráz krajiny," varuje Václav Pinta ze svazu ochránců přírody. "Stromy už totiž mnohdy stojí jen podél silnice nebo dráhy," dodává.

České dráhy to odmítají. "Postupujeme jen tak, jak nám ukládá zákon," brání se mluvčí Aleš Ondrůj. "A ochranáři zatím ani nepředložili jediný důkaz, že bychom postupovali jinak."

Celý problém si současně mezi sebou přehazují České dráhy a Drážní inspekce. "My jenom upozorňujeme majitele pozemků na nesoulad se zákonem. Jeho vymáhání a případné sankce však spadají pod inspekci," říká Ondrůj.

Jan Kučera z Drážní inspekce naopak říká, že dráhy se jen snaží házet svou odpovědnost na někoho jiného. Nicméně i on se nakonec staví proti ochranářům. "Pár stromů přece nestojí za lidský život," argumentuje.

Ochranáři chtějí, aby problém vyřešilo, podobně jako v případě alejí podél silnic, ministerstvo životního prostředí. "Především ale plánujeme na problém upozorňovat místní obecní úřady. Ty totiž mohou ze zákona takovémuto kácení stromů zabránit, jen to mnohdy netuší" prohlašuje Petr Stýblo z vedení Českého svazu ochránců přírody.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí