zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zelenou perlu za rok 2006 může získat i senátor Kubera

30.03.2007
Obecné
Zelenou perlu za rok 2006 může získat i senátor Kubera

Zítra je uzávěrka pro posílání kandidátů na zelenou perlu a na ropáka

 

Do ankety o antiekologický výrok Zelená perla 2006 Děti Země Brno dosud obdržely kolem dvaceti výroků. Mezi nimi jsou i dva, které při projednávání petice proti výstavbě silnice R43 kolem Brněnské přehrady loni v Senátu pronesl na adresu občanských sdružení senátor a primátor města Teplic Jaroslav Kubera. Výsledky této ankety spolu s Ropákem za rok 2006 budou zveřejněny 27. dubna v Brně v HaDivadle.

 

„Jaroslav Kubera je v anketě o zelenou perlu svými výroky poměrně výrazným kandidátem, avšak jeho umístění zatím nebylo nic moc, neboť byl dvakrát devátý,“ vyčetl ze statistik Miroslav Patrik z Dětí Země Brno.

 

Za jedenáct let existence ankety o Zelenou perlu je dosud s přehledem na prvním místě prezident Václav Klaus, který ji dokonce už dvakrát vyhrál. V roce 1995 a loni. Druhé místo s velkým dostupem drží ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, který se sice třikrát umístil na druhém místě, ale ani jednou anketu nevyhrál.

 

Do ankety Zelená perla 2006 byly mj. zaslány tyto dva výroky Jaroslava Kubery, které pronesl v Senátu dne 2. 11. 2006: „Ekoteroristé velmi často využívají všech výdobytků civilizace, a to i těch, proti kterým protestují.“ „Navrhuji, abychom se peticemi příliš nezabývali, protože je stejně nevyřešíme, vzali je na vědomí a spíš nutili, aby nám je petičníci neposílali.“

 

Loni se Jaroslav Kubera v této anketě umístil na 14. místě za výrok v Deníku Směr ze dne 11. 3. 2005 po zamítnutí zastupitelů Ústeckého kraje vybudovat tunel Kubačka na dálnici D8 v Českém středohoří: „Až se ekoteroristé oklepou, začnou možná znovu útočit. Myslím si ale, že už nebudou tolik zlobit.“

 

Na ropáka za rok 2006 je zatím nejčastěji nominována ředitelka odboru posuzování vlivů na životní prostředí na MŽP Jaroslava Honová za zodpovědnost při vydání dvou souhlasných stanovisek, a to za vedení silnice R55 přes ptačí oblast u Bzence bez posouzení varianty mimo ni a za doporučení schválit územní plán Břeclavska bez ekologického vyhodnocení spojení Brna s Vídní čtyřpruhovou silnicí kolem Břeclavi s trasou přes Mikulov.

 

Titul Ropák 2005 získal poslanec z ČSSD a bývalý zmocněnec vlády ČR pro SZ Čechy Vlastimil Aubrecht mj. za zpochybňování vládou v roce 1991 vyhlášených územně ekologických limitů na ochranu podkrušnohorské přírody a krajiny a také obcí Horní Jiřetín a Černice před další povrchovou těžbou uhlí.

 

Vítězem ankety Zelená perla 2005 se stal prezident ČR Václav Klaus (jako předseda vlády tuto cenu získal i za rok 1995), který napsal: „Občanská společnost je polemika se svobodnou společností! A je povinností každého demokrata ze všech svých sil, do konce svých věků proti ní bojovat!!!“

 

Další informace o historii 11. ročníků ankety Zelená perla:

www.detizeme.cz

 

Další informace o historii 14. ročníků ankety Ropák:

www.detizeme.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí