zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Schwarzenberg odkládá kvůli blokádám zprávu k Temelínu

02.04.2007
Energie
Schwarzenberg odkládá kvůli blokádám zprávu k Temelínu
Blokády česko-rakouských hranic poškozují dialog mezi Prahou a Vídní a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se kvůli nim zatím nehodlá zabývat rakouskou expertní zprávou k Jaderné elektrárně Temelín. Zprávu týkající se údajných nedostatků elektrárny mu v pondělí ve Vídni předala šéfka rakouské diplomacie Ursula Plassniková.

Rakouští odpůrci atomu, kteří zpochybňují bezpečnost Temelína, naposledy zatarasili hraniční přechody ve středu. Současně ohlásili další z řady blokád. "Poté, co jsem zvážil průběh posledních blokád, které se navíc mají v budoucnu zcela evidentně opakovat, dospěl jsem k názoru, že není důvod se touto expertizou předčasně zabývat," řekl včera Schwarzenberg na adresu dokumentu od Plassnikové.

Česká diplomacie opakovaně upozorňuje, že manifestace blokující hranice poškozují vzájemný dialog. Ministerstvo dávalo již při minulých blokádách najevo zklamání z toho, že Rakousko nezabezpečilo průjezdnost hraničních přechodů, jak se zavázalo ve smlouvách.

Odpůrci elektrárny zamezili ve středu na hodinu pět míst na hranicích. "Karel Schwarzenberg pozná, stejně jako před ním ministr životního prostředí Martin Bursík, že námitky Rakouska jsou plně oprávněné. Nevyřešené bezpečnostní problémy přece v první řadě ohrožují české obyvatelstvo a musí být v zájmu české politiky, aby všechny nedostatky byly urychleně odstraněny," uvedli v prohlášení.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí