zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Komise zahájila diskusi o využití tržních nástrojů pro účely ekologických politik

05.04.2007
Obecné
Komise zahájila diskusi o využití tržních nástrojů pro účely ekologických politik
Komisaři Dimas (životní prostředí) a Kovács (zdanění) včera zveřejnili Zelenou knihu o využití tržních nástrojů pro účely politiky ochrany životního prostředí a energetické politiky.

Souvislosti:

Využití tržních mechanismů pro podporu politiky životního prostředí podporuje jak 6. akční plán pro životní prostředí, tak strategie EU pro udržitelný růst. Tržní nástroje představují motivační prvek pro firmy i spotřebitele. Mezi tržní nástroje patří daně, pevně stanovované objemy (jako je tomu v případě obchodování s emisními povolenkami), nebo pevně stanovené množství na jednotku výstupu.

Na evropské úrovni využívá tržních nástrojů zmíněné schéma obchodování s emisními povolenkami, směrnice o zdanění energií nebo směrnice o dálničních poplatcích.

Témata:

V odvolání na vedoucí roli Evropské unie v úsilí o ekologickou udržitelnost a boj s klimatickými změnami se dokument zabývá možností intenzivnějšího využití tržních nástrojů v plánované revizi směrnice o zdanění energií. Dále se snaží nalézt možnosti využití tržních nástrojů v dalších oblastech politiky na ochranu životního prostředí jak na úrovni EU, tak na úrovni členských zemí.

Komise v dokumentu klade otázky, zda je možné „využít tržní nástroje takovým způsobem, aby vedly k podpoře konkurenceschopnosti a nepředstavovaly přitom nadměrnou zátěž pro spotřebitele, zejména pokud jde o občany s nízkými příjmy, a zároveň neohrozily veřejné rozpočty.“

Zelená kniha hledá také odpověď na otázku, „zda by EU měla aktivně využívat zdanění k dosažení dalších politických cílů (tj. jiných než fiskálních) a poskytuje-li tento přístup správnou odpověď na současné globální výzvy a fiskální potřeby národních rozpočtů.“

Zelená kniha se dále zabývá úlohou EU při prosazování ekologických daňových reforem v členských zemích či reformou systému některých existujících dotací, které mají negativní dopad na životní prostředí.

V neposlední řadě se Komise se ve svém konzultačním dokumentu zabývá možnostmi využití tržních nástrojů v případě znečišťování vod, nakládání s odpadem, nebo podpory biodiverzity.

Stanoviska:

Komisař pro životní prostředí Stavros Dimas uvedl: „Tržní nástroje, jako jsou obchodování s emisemi, ekologické daně a cílené dotace využívají schopnosti tržních sil chránit životní prostředí. Tento flexibilnější a nákladově efektivnější přístup prokázal svou hodnotu, ale stále není příliš využíván. Cílem této zelené knihy je podpořit využívání tržních nástrojů kdykoliv jsou pro dané okolnosti vhodné tak, aby životní prostředí bylo chráněné nejefektivnějším způsobem.“

László Kovács, komisař pro zdanění a celní unii uvedl: „Fiskální politiky budou hrát významnou roli při plnění ambiciózních cílů přijatých poslední Evropskou radou“ a dodal: „Zdanění by v první řadě mělo odradit nežádoucí chování a současně odměnit všechny typy pozitivního chování, ať již jsou to energetické úspory, nebo ekologicky prospěšné aktivity. Daňové příjmy mohou být poté využité k prospěchu takových ekonomicky vstřícných aktivit, jako jsou podpora inovací nebo zaměstnanosti.“

Další kroky:

Komise vyzývá všechny zainteresované skupiny, aby do diskuse o zelené knize přispěli.

 

Zdroj: http://www.euractiv.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí