zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Světla škodí, tvrdí lékaři i ekologové

04.04.2007
Obecné
Světla škodí, tvrdí lékaři i ekologové
Vídeň/Praha - Svícení za bílého dne otravuje mnohé rakouské řidiče, mezi nimi také politiky. Teď se k nim přidali ekologové a oční lékaři.
Reflektory aut škodí očím a ničí planetu, hlásají.
V zemi pod Alpami přemýšlejí, jak zrušit povinné celodenní svícení po celý rok, které teprve před rokem a půl zavedli.
"Řidič je oslňován zepředu i ze zpětného zrcátka, očím to škodí," upozorňuje optik Walter Schuster. Nikdo navíc neprokázal, že zapnuté reflektory aut i přes den zachrání na silnicích životy.
"Tři čtvrtiny řidičů si stěžují, že chodce, děti, cyklisty nebo jiné neosvětlené objekty, v osvětlené koloně mnohem snadněji přehlédnou," uvádí studie autoklubu Arbö.
Rozsvícené auto vysaje z peněženek řidičů stovku eur ročně navíc, v přepočtu 2800 korun. Zapnuté žárovky spolykají ročně o 25 litrů benzinu víc. To je za 34 eur. A jen v Rakousku to obnáší 338 tisíc tun oxidu uhličitého.
"Rozsvícená světla znamenají také zvýšenou zátěž pro motor, tedy více výfukových plynů," tvrdí technik autoklubu. Právě kysličník uhličitý z výfuků přispívá k oteplování planety.
Dalších 56 eur stojí ročně samotné žárovky, které je potřeba častěji měnit.
Ministr dopravy Werner Faymann slíbil: "Jestli se do léta neprokáže, že svícení přineslo větší bezpečí, navrhnu vypnutí světel."
České ministerstvo životního prostředí sdělilo Deníku, že o omezení povinného svícení aut usilovat nebude.

Tomáš Procházka
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí