zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Plyn v Česku časem zdraží, hlavně domácnostem

05.04.2007
Energie
Plyn v Česku časem zdraží, hlavně domácnostem
RWE Transgas má nového šéfa: Dosavadního předsedu představenstva Ulricha Jobse posílá mateřský německý koncern RWE řídit svou největší elektrárenskou společnost RWE Power. V čele Transgasu jej tuto neděli vystřídal Martin Herrmann, dosavadní finanční ředitel. "Zásadní změny ve firmě ale nechystám," říká nový kapitán českého plynárenství.


HN: Váš předchůdce vedl Transgas tři roky, nenaučil se ale česky. Vy mluvíte velmi dobře. Považujete češtinu za nutnost?

Naučil jsem se česky, protože žiji v České republice už řadu let. Začínal jsem tu jako investiční bankéř. Pak jsem se vrátil do Německa, nastoupil k RWE a první, co jsem jim tam poradil, byla koupě Transgasu. Takže mě pak poslali zase zpátky do Prahy, abych si ten obchod pohlídal. Navíc mám za ženu Češku...


HN: Spotřeba zemního plynu na českém trhu stagnuje. Myslíte, že máte šanci přesvědčit Čechy, aby ho používali víc?

I když bych si to moc přál, razantní nárůst prodeje u nás očekávat asi nemůžeme.


HN: Mohla by vám ale nahrát chystaná ekologická daňová reforma, podle níž mají být od příštího roku domácnosti osvobozeny od spotřební daně za zemní plyn...

Na jednu stranu nám to pomůže, ale každá taková daňová reforma hlavně znamená, že energie celkově zdraží. A z tohoto pohledu - všechno, co je drahé, tím se bude šetřit, to je logické. A jestli je někde prostor pro úspory, pak právě u domácností. S růstem spotřeby počítat nelze.


HN: V České republice jsou proti západní Evropě jen malé rozdíly mezi cenami plynu pro domácnosti a cenami pro firmy - jinde velcí odběratelé platí výrazně méně než malí. Zůstane to naší zvláštností?

Dlouhodobá diferenciace těchto cen na českém trhu se nedá udržet. Důvodem je i cíl, který má Evropská unie - tedy vytvořit jednotný energetický trh. To automaticky musí znamenat, že české ceny se vyrovnají těm západním, přiblíží se.


HN: To znamená, že u nás budou ceny plynu stoupat? České domácnosti dnes platí skoro o třetinu méně než německé, asi o pětinu méně než rakouské...

No, ona cena plynu možná půjde na západě i trošku dolů. Ale neočekávám žádné významné snížení cen v západní Evropě, a s tím tedy bude automaticky spíš růst cena tady - hlavně právě u těch domácností, kde je proti západní Evropě velký rozdíl.


HN: Jak rychle to půjde, na co se máme připravit?

Neočekávám, že to půjde nějak extrémně rychle. Myslím, že tak za dalších pět let tam ale určitě nárůst bude. Musíme mezi maloodběrateli a velkoodběrateli diferencovat, aby se struktura ceny v České republice opravdu přiblížila tomu, jak to funguje v Evropě. Co se týče nějakých přesných předpovědí, já teď nechci a ani neumím říkat nějaká čísla. Rozdíl mezi českou a třeba německou cenou je dnes opravdu velký, ale Německo je i v rámci západní Evropy spíše výjimka.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí