zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Seminář „Hybridní FV/T panely a jejich využití“

06.04.2007
Energie
Seminář „Hybridní FV/T panely a jejich využití“
Obecně prospěšná společnost pro podporu obnovitelných zdrojů energie Czech RE Agency dne 3. dubna uspořádala odoborný diskusní seminář na téma Hybridní FV/T panely a jejich využití. Seminář se konal na elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze v rámci výzkumného projektu Ministerstva životního prostředí VaV/SN/3/174/05 – Výzkum synergických vazeb v aplikacích s OZE.
Hybridní FV/T panel je zajímavým a inovativním způsobem využití sluneční energie. Zatímco fotovoltaický panel vyrábí elektrický proud a fototermický panel ohřívá vodu, tak hybridní FV/T panel je kombinací obou systémů pro souběžnou výrobu elektřiny i tepla.
Cílem semináře byla iniciace odborné diskuze a konfrontace názorové různorodosti v oblasti kombinovaných systémů pro solární ohřev a fotovoltaiku, a to jak v podobě rovinných kolektorů, tak koncentrátorů.
Stejně jako každá nová technologie musí být i tato dlohodobě smysluplná a konkurenceschopná v porovnání s ostatními zdroji. To se ovšem neobejde bez podpory a dalšího výzkumu v této perspektivní a vyvíjející se oblasti. Jedním z nejnadějnějších prezentovaných projektů je koncentrátorový systém s Fresnelovými čočkami, na němž spolupracují firmy Solartec a Envi. Potřeba chlazení fotovoltaických koncentrátorových systémů otevírá možnost pro současné využití generovaného tepla.
Pořadatel semináře Czech RE Agency, o.p.s. orientuje svoji činnost na podporu obnovitelných zdrojů energie - zejména na fotovoltaiku. V této oblasti poskytuje řadu podpůrných aktivit jako jsou: studie proveditelnosti, poradenství a financování investičních projektů, příprava žádostí o dotace, školení a pořádání seminářů.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí