zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

17. ROČNÍK EKOLOGICKÝCH DNŮ OLOMOUC BUDE O LIDECH, KRAJINĚ A PAMĚTI

12.04.2007
Obecné
Příroda
17. ROČNÍK EKOLOGICKÝCH DNŮ OLOMOUC  BUDE O LIDECH, KRAJINĚ A PAMĚTI

Oblíbené Divadlo Sklep slavnostně zahájí 17. ročník Ekologických dnů Olomouc 2007 (EDO 2007), který je již několik let největším ekologickým festivalem pro veřejnost v České republice (navštěvuje jej více než 20000 lidí). Pořádá jej pravidelně Statutární město Olomouc prostřednictvím své dlouholeté podpory činnosti Sluňákova, centra ekologických aktivit města Olomouce, o.p.s.. Divadelní představení „Piš, Kafka, piš“ odstartuje téměř 20 dnů velice pestrých akcí, které se různým způsobem týkají vztahu lidí a krajiny, ve které žijí. Až 3.5. bude festival zakončen varhanním koncertem Japonky Hiroko Inoue.

Tradiční společensko kulturní svátek letos obohatí i rozměr historický. Tématem letošního roku je putování krajinou a její i lidskou pamětí. Právě proto program obohatí i známý český historik Dušan Třeštík. Vedle něj se do Olomouce již tradičně sjedou i další zajímaví hosté. Filosof Václav Bělohradský stráví letos na festivalu téměř týden a lidé s ním budou moci diskutovat o dokumentárním filmu, o charakteru současné doby a společně s bývalým ministrem životního prostředí Bedřichem Moldanem o vzdělávání. Své filosofické postřehy nabídnou lidem také Zdeněk Kratochvíl a Stanislav Komárek. Různé podoby umění představí fotograf Jindřich Štreit, významný český umělec Miloš Šejn, poutník po krajině a umění Jiří Zemánek a také výtvarník František Skála, který uvede svou novou knihu. Zajímavá bude jistě i diskuse věnovaná zadlužení lidí i států a hledání alternativních ekonomik s Naďou Johanisovou a publicistou Václavem Žákem. Dalším tématem, které dnes řada lidí spíše potlačuje, je téma smrti v lidském životě, které uvede dokument režiséra Tomáše Škrdlanta “Hledání dobré smrti“. Ludwiga Wittgensteina a jeho vazbu na Olomouc zmíní matematik Jiří Fiala a lékař Pavel Maňák. Společně s Dušanem Třeštíkem se nad tématem silných a slabých stránek Evropy zamyslí sociologové Pavel Barša a Martin Škabraha. Režiséra Andreje Tarkovského a jeho tvorbu představí jeden z největších našich znalců jeho díla Vladimír Suchánek. 

Přestože výčet besed není zdaleka úplný, letošní EDO budou, více než kdykoliv před tím, sloužit lidem k poznání zajímavých míst v Olomouci a jejím okolí. Hanou budou lidé putovat pěšky i na kole. Projdou se krajinou Jana Čepa pod „horou“ Rampach, zamyslí se nad drobnými památkami v krajině mezi Horkou a Olomoucí, přírodu urbánní i suburbánní zóny a divočiny doslova ochutnají s geobotanikem Jiřím Sádlem. Na programu je také procházka po nejzajímavější olomoucké meziválečné architektuře a návštěva míst, která jsou svázána s pobyty zajímavých osobností v Olomouci. Program ke Dni Země pro rodiče s dětmi připravují ZOO Olomouc - Svatý Kopeček ve spolupráci s DDM Olomouc a v okolních lesích také proběhne výsadba druhově pestrého lesa. Tradičním místem pro společné setkání lidí, nevládních hnutí  a tradičních řemeslníků je Ekojarmark 1.5. na Horním náměstí v Olomouci. Jeho kulturní program obohatí letos například Peter Lipa Band, Tam Tam Orchestra, Tomáš Kočko, Trini a další výteční muzikanti. Samostatným koncertem se představí autor výrazných přemýšlivých textů Jiří Smrž.

EDO obohatí mnoho dalších organizací svým vlastním programem, je připravena celá řada výstav, seminářů, ekologických programů pro děti, … celý a stále aktualizovaný program mohou zájemci najít na plakátech, na internetových stránkách www.slunakov.cz a na teletextu ČT1 (rubrika ekologie). Letošní ročník EDO podpořili zejména Statutární město Olomouc, Olomoucký kraj, Ministerstvo životního prostředí a EU formou podpory projektu Přírodě OK z Evropského sociálního fondu (OPRLZ).

Návštěvníci EDO si budou moci také poprvé v historii EDO koupit sborník textů z diskusních příspěvků v letech 2005 a 2006 v reprezentativní úpravě s přiloženým DVD obsahujícím film Tomáše Škrdlanta natočený na EDO „Hledání ekologického myšlení“. Obsah sborníku i jeho objednávku mohou případní zájemci nalézt na uvedených kontaktních internetových stránkách.

 

Kontaktní osoba: Michal Bartoš, Sluňákov - Centrum ekologických aktivit města Olomouce, o.p.s.: michal.bartos@slunakov.cz, 602 708 181.

www.slunakov.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí